عمومیکسب و کار ویژه

دمپر هوا چیه و آشنایی با مدل های مختلف دریچه دمپر هوا

دمپر یک دریچه با صفحات فلزی است که جریان هوا را در کانال ها، دودکش و یا دیگر تجهیزات هواساز تنظیم نموده و یا مسدود می نماید.  از دمپر می توان جهت تنظیم میزان هوا و دمای ورودی در داخل یک فضا و اتاق را کنترل نمود و همچنین جریان هوا را به اتاقی که استفاده نمی شود قطع نمود و از اتلاف انرزی جلوگیری کرد.

عملکرد دمپرها می تواند الکتریکی و یا دستی باشد که می توان برای ان از حالت اتوماتیک نیز بهره برد. نوع دستی به کمک یک نوع اهرم که در خارج کانال قرار دارد قابل تنظیم بوده و نوع برقی و یا اتوماتیک به کمک یک موتور الکتریکی و همچنین استفاده از ترموستات به صورت اتوماتیک می توان جریان هوا را کنترل نمود. طی این مقاله به بررسی دمپر هوا پرداخته شده و جهت آشنایی با دمپر هوا تا انتهای این مطلب با سایت تهویه نظری همراه باشید.

انواع دریچه دمپر هوا

دریچه دمپر هوا از نظر شکل ظاهری به انواع چهارگوش و گرد تقسیم می شوند. در ادامه به بررسی انواع دمپر چهارگوش خواهیم پرداخت.

انواع دمپر هوا ی چهارگوش

دمپر هوا ی تیغه موازی

دمپر هوای تیغه موازی بیشترین کاربرد را در بین انوای دریچه دمپر هوای بین کانالی دارد. بدنه بیرونیِ دمپر هوای تیغه موازی، دارای یک قابِ حجم دار به عمق ۱۵ سانت و یک فریمِ دوطرفه به عرض ۳ سانتیمتر می باشد. با توجه به عرضِ تیغه های دمپر هوا که در یک مدار، بصورت همزمان چرخیده و باز و بسته می شوند وجودِ عمقِ ۱۵ سانتی در حجمِ بدنه ی دمپر هوا الزامی می باشد تا هنگام چرخشِ تیغه های دمپر هوا خللی در عملکردِ دمپر هوا ایجاد نشده و تیغه های دمپر هوا در مدارِ مطمئنِ خود، باز و بسته می شوند.

در ابعاد معمولی، دمپر هوا ی تیغه موازی از ورق گالوانیزه به ضخامت یک میلیمتر ساخته می شود، که این ضخامت ورق، متناسب با افزایشِ ابعاد دریچه دمپر هوای تیغه موازی، تا صخامتِ ۱.۲۵ میلیمتر قابلِ افزایش است. در اینجا لازم به ذکر است که در حالت عادی، دمپر هوا ی تیغه موازی، از طریق یک محورِ ثابت که در جنب دمپر هوا تعبیه می شود تثبیت و کنترل می شود، اما اگر ابعاد این دمپر هوا از ابعادِ نرمال بیشتر باشد الزاما باید از قیدها یا ستون های نگهدارنده در موازاتِ ارتفاعِ دمپر هوا بهره گرفت تا طول تیغه های دمپر هوا بیش از اندازه، طویل نگردد و تیغه های موازیِ دمپر هوا تاب برنداشته و تیعه های دریچه دمپر هوا در برابرِ فشارهوا مقاومتِ کافی داشته و کاراییِ دمپر هوا بصورتِ کامل حفظ گردد.

دریچه دمپر هوا ی ۷ و۸

دمپر هوای  ۷و ۸ نیز دارای ساختاری مشابه با دمپر هوا ی تیغه موازی می باشد و تنها تفاوتِ این دمپر هوا با دمپر هوا ی تیغه موازی، عملکردِ تیغه های این دمپر می باشد. در واقع مدلِ قاب و فریمِ دمپر هوا ی  ۷و ۸ با دمپر هوا ی تیغه موازی یکسان می باشد و مونتازِ تیغه های دمپر ۷و۸ یکی در میان بصورت معکوس عمل می کند و حالت ۷ و ۸ به عملکردِ دمپر هوا می دهد.

دریچه دمپر هوا ی  ۷و ۸ هم از جنس ورق گالوانیزه و هم از پروفیل آلومینیوم تولید می شود. از دمپر هوا ی ۷ و ۸ عموماً در میان مسیرهوای کانال هوا و دهانه ی دستگاههای هواساز در پروژه های صنعتی، تجاری، مسکونی، بیمارستانی و … استفاده می شود.

 دمپر هوا بُر

دمپر هوا بُر یک نمونه دیگر از انواعِ دمپر هوا می باشد که با جانماییِ آن در مسیرِ کانال هوا، هوای عبوری بصورت بُرشی مسدود می گردد و به لحاظ عملکرد، تفاوت محسوسی با دریچه دمپر هوا ی تیغه موازی و دمپر هوا ۷و۸ دارد. در واقع در مورد دیگر دمپرها می توان گفت با عملکرد یک شبکه از تیغه های موازی و هفت و هشتی، دمپر هوا شروع به عمل می کند ولی در دمپر هوا بُر یک صفحه ی حجم دارِ نیم هلالی که کل مساحتِ داخلیِ  قابِ دمپر هوا را اِشغال می کند باعث انسداد یا تنظیم هوای عبوری از دمپر هوا بُر می شود.

همانطور که بیان شد در دمپر هوابُر یک حجمِ نیم هلالی که عرضِ آن با عرضِ داخلیِ دمپر هوا بُر و ارتفاع آن نیز با ارتفاعِ داخلیِ دمپر هوابُر یکسان است، باعثِ عملکردِ دمپر هوا بُر می شود. ساختارِ بدنه، قاب و فریمِ بیرونیِ دمپر هوا بُر کاملا شبیه به دیگر دمپرهای هوا ی چهارگوش، می باشد. جنس قاب بیرونی و بدنه داخلیِ دمپر هوا بُر از ورق گالوانیزه به ضخامت یک میلیمتر می باشد. دریچه دمپر هوا بُر را هم می توان بصورت دسته دمپر دستی و هم بصورت دسته دمپر برقی فعال و کنترل نمود.

دمپر ضد حریق (fire damper)

دمپر ضد حریق برای انسداد مسیر حریق در داکت کانال هوا مورد استفاده قرار می گیرد و در واقع از رسیدنِ اکسیژن به حریق و انتشارِ شعله های آتش ممانعت به عمل آورده و از انتشار حریق در طبقات یا بخش های مختلف ساختمان به صورتِ ویژه جلوگیری می کند. ساختارِ ظاهریِ قاب و تیغه های دمپر ضدحریق مشابه با دریچه دمپر هوای تیغه موازی می باشد با این تفاوت که کلیه ی تیغه های دمپر ضدحریق بوسیله یک فنر و ضامنِ قوی که به فیوزِ حرارتی متصل می باشد و همزمان با عملکردِ فیوز، ضامنِ فنر آزاد شده و دستورِ انسدادِ دمپر ضدحریق صادر می شود.

دمپر ضدحریق از ورق گالوانیزه به ضخامت یک میلیمتر و در ابعادِ متفاوت، متناسب با داکتِ کانال هوا ساخته و در مسیر کانال تعبیه می گردد. نکته ی قابل ذکر و یادآوری در مورد دمپر ضدحریق این موضوع می باشد که دمپر ضد حریق را می توان بصورتِ برقی و با کنترلِ جعبه فرمانی که به سنسورِ دود و حرارت مجهز می باشد فعال نمود.

دمپر بادی (بالانس دمپر یا دمپر شاطری)

دمپر بادی همانطور که از نامش پیداست در پشت فن قرار می گیرد و با نیرو و فشار هوای خروجی از پشتِ فن، فعال و با خاموش شدنِ فن، مسیرِ خروجِ هوا مسدود می شود. ساختارِ ظاهریِ دمپر بادی دارای یک قاب با فریمِ یک طرفه می باشد که حجمِ قابِ دمپر در میان دیوار و پشت فن قرار می گیرد و توسطِ فریمِ بیرونی به دیوار تثبیت می شود.

با توجه به عملکردِ دریچه دمپر هوای بادی با نیرویِ فشارهوای خروجی ازپشت فن، استفاده از تیغه های سبک(ترجیحاً از ورق آلومینیوم) ضروری می باشد. جنس قاب و فریمِ دمپر بادی از ورق گالوانیزه به ضخامت یک میلیمتر و جنس تیغه های دمپر از جنس ورق الومینیوم می باشد که این تیغه های آلومینیومیِ دمپر بادی بوسیله یک محورِ ثابت که به تمام تیغه ها متصل است بصورت همزمان با کارکردِ فن شروع به بازشدن می کنند.

اهمیت استفاده از دریچه دمپر هوا

  1. با توجه به ابعاد دریچه دمپر هوا ،ضخامت ورقِ مورد نیاز برای ساخت دمپر هوا تعیین می گردد. طبیعی است که در ابعاد متعارف ضخامت یک میلیمتر برای ورقِ تیغه های دمپر هوا کافی به نظر برسد، اما در ابعاد بزرگ حتماً باید از ورق با ضخامت بالاتر استفاده نمود. البته در ابعاد بزرگ، بنا به الزاماتِ فنی باید در آکسِ طولِ دمپر هوا ،”قید” یا “پُل” تعبیه نمود، تا طولِ تیغه های دمپر از مقدار استاندارد خارج نشود و در اثر فشار هوا دچار تاب خوردگی و انحنا نشود. این موضوع و ابعادِ بزرگ در ساختار دمپر هوا ،در دمپرهایی که برای اتاقهای ژنراتور بیشتر به چشم می خورد.

 بطور کلی نتیجه مهمی که از این موضوع می توان گرفت این مطلب است که ضخامت ورقِ دریچه دمپر هوا رابطه مستقیم با ابعادِ مربوط به طول و عرض دریچه دمپر هوا دارد و بطور کلی باید به این مطلب اذعان نمود که ضخامت تیغه های دمپر هوا باید در برابرِ فشارِهوای عبوری از دمپردهوا ، تحملِ لازم را در برابرِ تاب خوردگی داشته باشد، زیرا با توجه به اتصالِ همزمانِ تمامِ تیغه ها به وسیله یک استرکچرِ واحد به هم و ساختارِ شبکه ایِ تیغه های دمپر هوا، اگر احیانا یکی از تیغه های دمپر هوا تاب بردارد ، کلِ شبکه دمپر هوا دچار مشکل و اختلال می گردد.

  1. از جمله اطلاعات تکمیلی در مورد دریچه دمپر هوا می توان به طول دمپر هوا اشاره نمود.با توجه به اِشغالِ عرضِ تیغه های دمپر در ساختار دمپر هوا ، باید عرضِ حجمِ بدنه دمپر هوا به اندازه ای باشد که در زمان عملکردِ دمپر هوا، تیغه ها از بدنه ی دمپر بیرون نزده و از محدوده دمپر خارج نشود.
  2. ساختارِ دمپر بین کانالیِ چهارگوش در دوسوی دریچه دمپر هوا به صورتی می باشد که از هردوطرف یک لبه سه سانتی به عنوان فریم، موجبِ اتصال دمپر هوا به فلنچِ کانال های چهارگوش می شود.عرض این لبه حداقل سه سانتیمتر می باشد و در واقع این لبه، نقشِ فلنچ را برای دمپر هوا ایفا می کند. در اینجا لازم به ذکر است که در زمان اتصالِ دو طرفِ دمپر هوا به کانال های هوا، حتما باید عملیاتِ درزبندی و هوابندی با استفاده از نوارهای درزگیرِ الاستومری به دقت صورت پذیرد تا راندمانِ کار به حداکثر برسد.

لبه های فریمِ دمپر هوا بر اساسِ سوراخ فلنچ های کانال علامتگذاری شده و سپس محل های علامتگذاری شده سوراخ و آماده اتصال به کانال هوا می شوند. در اینجا لازم به ذکر است جهتِ اطمینان از ثباتِ محلِ نصب دمپر هوا ،معمولا برای نگهداریِ دمپر هوا در محل مشخصِ خودش، بصورت مجزا برای خودِ دمپر هوا از یک ساپورت ویژه استفاده می شود تا از هرگونه لرزش ، سروصدا جلوگیری بعمل آید.

استعلام قیمت و خرید دمپر هوا از تهویه نظری

تهویه نظری، تولید کننده انواع کانال سازی و دریچه هوا شامل تولید انواع دریچه بازدید کولر، دریچه توزیع هوا، دریچه های کنترل و هدایت هوا، کانال سازی (کانال سازی)، دریچه زیر فن کویل، دریچه خورشیدی، دمپر کانال موتوری، جت نازل، دمپر ضد آتش فیوزی، دریچه ضد انفجار، دمپر کانالی صنعتی، دریچه سقفی گرد تخت آلومینیومی، دریچه هوای رفت اتاق عمل، دریچه کولری، دریچه تایلی آرمسترانگ، لوور پادری، دریچه هوای تازه (باران گیر), دریچه خطی، کلاهک دودکش، هود صنعتی، کانال سازی صنعتی , دريچه بازديد تاسیسات، دریچه سقفی چهارگوش كلاف دور باز آلومینیومی است. با برقراری ارتباط امکان بهره مندی از مشاوره رایگان و تهیه دمپر هوا را خواهید داشت.

سوالات متداول

در این بخش به سوالات احتمالی شما در خصوص دمپر هوا پاسخ خواهیم داد.

دمپر هوا رو از کی بخرم؟

شرکت تهویه نظری با ارائه بهترین دمپر هوا جهت ارائه مشاوره خرید و استعلام قیمت در اختیار شما عزیزان است.

دمپر هوا چه کاری انجام می دهد؟

دریچه دمپر هوا هوای گرم یا سرد را به نقاط مختلف می فرستد. با تنظیم دمپر میتوان میزان هوای ورودی به مکان های مختلف را کاهش یا افزایش داد.

دمپر هوا به چند دسته تقسیم میشه؟

دریچه دمپر هوا از نظر ظاهر به دو دسته چهارگوش و گرد تقسیم می شوند.

دکمه بازگشت به بالا