عمومیکسب و کار ویژه

شیشه ساختمانی چیست؟

انواع شیشه ساختمانی و کاربرد آن در معماری

در کارهای ساختمانی انواع شیشه ها را به مقاصد مختلف به کار می برند. بسیار مهم است که کدام نوع شیشه را به کار ببرید. برای همین شما بسته به نیاز خود، به مشاوره های تخصصی در زمینه خرید شیشه ساختمانی مناسب نیاز دارید. برای این منظور می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در تماس باشید. در ادامه تعدادی از انواع شیشه ساختمانی را برایتان ذکر کرده ایم.

شیشه دوجداره:

شیشه ساختمانی دوجداره با داشتن یک لایه خلا در میان دوجداره بهترین نوع شیشه ها برای پنجره ها و درهای بیرونی ساختمان است. چرا که این لایه بسیار در کاهش مصرف انرژی تاثیر دارد. در کنار اینها شیشه دوجداره عایق خوبی برای سروصدا نیز می باشد.

شیشه اسپایدر:

 این شیشه ساختمانی را اکثرا برای نمای ساختمان به کار می برند. ابعاد مختلف این نوع شیشه را می توانید برای نمای ساختمان سفارش بدهید و یک نما با حداقل قاب و فریم ایجاد کنید.

شیشه سکوریت یا نشکن:

یک نوع پرطرفدار از شیشه ساختمانی است که برای جداره های بیرونی ساختمان بسیار پرکاربرد است. این نوع شیشه ها در صورت خرد شدن، به تکه های ریز تبدیل می شوند و نمی توان آنها را برش داد. تنها ی توان ابعاد مورد نیاز را سفارش داد.

شیشه رفلکس:

شیشه ساختمانی منعکس کننده که در برابر عبور نور خورشید مقاوم است. بر اساس رنگ شیشه رفلکس، میزان بازتاب و عبور دادن نور متفاوت است. در ساختمان های بلند اکثرا از شیشه رفلکس آبی استفاده می کنند.

شیشه چاپدار:

بر روی این شیشه ها انگار بافتی وجود دارد. برای طراحی داخلی می توان به زیبایی از این نوع شیشه ها به کار برد. بر روی آنها طرح های مختلف سنگی، گرانیتی و غیره زده می شود.

شیشه مسلح:

 توری فلزی در این نوع شیشه ساختمانی به کار می رود. این نوع شیشه را در آسانسورها، ورودی موتورخانه ها و کارگاهها به کار می برند.

شیشه های ساختمانی رنگی:

 انواع شیشه های رنگی در هر رنگی که بخواهید را می توانید برای مصارف مختلف ساختمانی سفارش دهید. استفاده از شیشه رنگی در داخل ساختمان جزئی از معماری باشکوه ایران است که در خانه های قدیمی و در ارسی ها به کار می رفت.

 کاربردهای شیشه ساختمانی

همانطور که گفته شد از شیشه در مصارف ساختمانی بسیار استقبال می شود. برای قسمت های مختلف مانند کف طبقات از شیشه های نشکن با مقاومت و ضخامت بالا استفاده می شود. در مراکز خرید، فضاهای مسکونی و غیره از این نوع کف استفاده می شود. در کنار کف، در سقف ساختمان ها، در نورگیرها، در درب و پنجره ها نیز انواع شیشه ساختمانی به کار می رود. استفاده از شیشه فراتر از این نیز رفته است و آنطور که شاهد هستیم در طراحی داخلی ساختمان ها و انواع پله ها، پارتیشن ها و نرده ها نیز از شیشه ها استفاده می کنند.

 نکته ی بسیار مهم در استفاده از شیشه ها، رعایت کردن ایمنی و نصب درست شیشه هاست. یکی از مصالح ساختمانی است که در کنار سایر مصالح در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این متریال از شفافیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند نور را از خود عبور دهد. ساختار مولکولی شیشه در حالت معمولی نامنظم است و وقتی آن را در دمای بالا حرارت می دهند به صورت مایع درآمده و قابل شکل گیری خواهد بود.

شیشه ماده ای شکننده است اما مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و مواد شیمیایی نظیر اسیدها و بازها دارد. در دنیای مدرن امروز طراحان و معماران شیشه را در کنار سایر متریال ها مورد استفاده قرار می دهند و جلوه ای بی نظیر و متفاوت در ساختمان خلق می کنند. شیشه برای مصارف گوناگون مانند ساخت درب، پنجره و اشیاء تزئینی به کار می رود و در انواع مختلف با ویژگی های متمایز در بازار به فروش می رسد. شیشه از مواد اولیه نظیر سنگ آهک، سیلیس و کربنات دو سود تولید می شود. برای افزایش مقاومت آن در برابر تغییرات مختلف آب و هوایی از تثبیت کننده هایی نظیر  اکسیدهای دو ظرفیتی باریم، منیزیم، کلسیم، سرب و روی استفاده می گردد.

اصولاً هنگام تولید شیشه یکسری حباب هایی ایجاد می شوند که با افزودن تصفیه کننده ها می توان آن ها را از بین برد. این تصفیه کننده ها به صورت فیزیکی و شیمیایی می باشند که تصفیه کننده های فیزیکی حباب های کوچک را با تولید حباب های بزرگ و تصفیه کننده های شیمیایی با ایجاد یکسری ترکیبات، حباب های کوچک را از بین می برند. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از با ما همراه باشید تا با انواع شیشه ساختمانی و مزایا و کاربرد هر کدام آشنا شوید.

مواد سازنده شیشه چیست؟

در پروسه تولید شیشه برای تغییر خواص آن از مواد افزودنی استفاده می شود که به شرح زیر می باشند.

  • اکسید نقره برای تولید کریستال
  • فلدسپار به منظور افزایش مقاومت شیشه در برابر مواد شیمیایی
  • نیترات سدیم برای حذف رنگ سبز از شیشه
  • اکسید فلزات به منظور تولید شیشه رنگی
  • اکسید سزیم جهت جذب اشعه مادون قرمز
  •  اکسید منگنز برای شفاف کردن شیشه و افزایش مقاومت آن در برابر شرایط مختلف جوی
  • خرده شیشه جهت تسریع عملیات ذوب مواد
  • اکسید سرب برای ساخت بلور و کریستال

شیشه رنگی

برای تولید شیشه رنگی به مواد اولیه یکسری مواد شیمیایی اضافه می کنند. برای مثال برای ایجاد رنگ قرمز از اکسید مس و برای ایجاد رنگ آبی از اکسید کبالت و برای رنگ زرد از اکسید اورانیوم و کادمیوم استفاده می شود. انواع شیشه های رنگی در امور مختلف برای تزئین کاربرد دارند.

شیشه دوجداره

همانطور که از نامش پیداست از دو جداره شیشه که به موازات هم قرار گرفتند و فاصله بین آن ها با هوا یا مواد خشک کننده پرشده، تشکیل می شود. این شیشه ها عایق بسیار خوبی در برابر انتقال صوت و هوا می باشند و با استفاده از آن ها می توان دمای اتاق را در حد تعادل نگه داشت. شیشه دوجداره در مکان های مختلف کاربرد دارد. این شیشه به دلیل عدم انتقال گرما و سرما هوای محیط را در حد مطلوب حفظ می کند.

شیشه نشکن

شیشه نشکن از دو الی سه لایه شیشه که تحت فشار و حرارت با استفاده از نایلون شفاف بهم چسبیدند تولید می شوند. این شیشه ها برخلاف شیشه های معمولی که پس از خردشدن به اطراف پراکنده می شوند نمی باشند. بلکه لایه نایلونی که بین لایه های آن قرارگرفته مانع از پخش شدن تکه های شیشه می گردد.

اصولاً برای شیشه خودروها و ویترین مغازه ها از این نوع شیشه استفاده می شود. این شیشه ها به دلیل چند لایه بودن از انتقال سر و صدا و انرژی فرابنفش جلوگیری می نمایند. این شیشه نشکن به شیشه ضد گلوله نیز معروف است. در مکان هایی که بحث امنیت بسیار حائز اهمیت است استفاده از شیشه های نشکن بهترین گزینه در نظر گرفته می شود. برای مثال شیشه خودروهای پلیس و ویترین مغازه های فروش اشیاء عتیقه از این نوع شیشه ساخته می شوند.

شیشه ضد آتش یا پیرکس

برای ضد آتش نمودن شیشه به مواد اولیه آن اکسید بوریک اضافه می شود. البته مقدار سیلیس به کار رفته در تولید آن نیز در مقایسه با شیشه های معمولی بیشتر است. از این شیشه ها در مکان هایی که شیشه در معرض حرارت است، استفاده می شود؛ از قبیل بخاری ها و شومینه ها.

 شیشه رفلکس

در شیشه رفلکس یک پوشش بازتاب کننده نور بر روی یک سطح شیشه قرار می گیرد. این شیشه ها نور را انعکاس می دهند و نقش مهمی در کاهش حرارت ایفا می کنند. شیشه های رفلکس بیشتر برای نماکاری ساختمان استفاده می شوند. وقتی از بیرون به این شیشه ها نگاه می کنیم تصویری از محیط اطراف را بر روی آن ها می بینیم و داخل ساختمان قابل رویت نیست اما وقتی از داخل ساختمان به بیرون نگاه می کنیم به راحتی می توان بر محیط بیرون مسلط بود.

شیشه های رفلکس در شب برعکس عمل کرده و به راحتی می توان داخل ساختمان را از پشت آن ها مشاهده نمود. با استفاده از شیشه رفلکس میزان حرارت ناشی از خورشید در ساختمان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند و نیازی به صرف هزینه های گزاف برای رفع آن نمی باشد.

شیشه کریستال

برای ایجاد ظاهری شفاف و بسیار درخشنده به شیشه و کریستالی نمودن آن از اکسید سرب استفاده می شود. شیشه کریستالی جزء شیشه های سیلیکاتی است که از سختی بسیار کمی برخوردار است. این شیشه ها را می توان تراش داد و برای ساخت ظروف استفاده نمود.

شیشه سکوریت یا شیشه میرال

از آن جایی که اولین کارخانه در ایران با نام میرال به تولید این شیشه مشغول بود، شیشه سکوریت نیز تا مدت ها با این نام شناخته می شد. در اثر حرارت دادن و سرد شدن ناگهانی ایجاد می شود. این شیشه ها اگر بشکنند به قطعات ریزی تبدیل می شوند که لبه آن ها تیز نبوده و آسیبی به اطراف وارد نمی کنند. شیشه سکوریت اصولاً برای شیشه درب های اتومبیل و ویترین مغازه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع شیشه سکوریت

شیشه های سکوریت، بر حسب ضخامت، ابعاد، مات یا غیر مات بودن و میزان مقاومت در برابر حرارت به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. برای خرید شیشه سکوریت، توجه به تمامی این موارد از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

شیشه سکوریت شیمیایی، نمونه ای از شیشه های سکوریت می باشد که در طی مراحل تولید آن، شیشه به جای فرآیند حرارتی با استفاده از فرآیندهای شیمیایی سکوریت می شود. استفاده از این روش برای شیشه هایی با ضخامت یک، دو و سه میلی متری صورت می گیرد.

شیشه خم

شیشه خم همانطور که از نامش پیداست به صورت قوسی شکل بوده و برای انواع پروژه های معماری مورد استفاده قرار می گیرد. این شیشه ها با ایجاد هارمونی و هماهنگی در دید جذابیت و زیبایی را به ارمغان می آورند.

دکمه بازگشت به بالا