عمومیکسب و کار ویژه

چاپ پلات و لمینت چیست؟

انواع لمینت و کاربردهای آن در چاپ پلات

 خیلی از کاربران سوال می پرسند که چاپ پلات و لمینت چیست و چه کاربردی دارد ؟

چاپ پلات از زیرمجموعه های چاپ دیجیتال به شمار می رود. امروزه برای چاپ دو روش مورد استفاده قرار می گیرد : چاپ افست و چاپ دیجیتال. چاپ دیجیتال از سریع ترین روش های چاپ امروزی است که در عین حال بهترین کیفیت را به نمایش می گذارد. چاپ دیجیتال معمولا در تیراژ های پایین مورد استفاده قرار می گیرد. منظور از چاپ پلات درواقع همان چاپ دیجیتال است که بر روی سطحی عریض تر صورت می گیرد. برای چاپ انواع پوستر و تصاویری که نسبتا عریض تر از سایر اندازه ها است از چاپ پلات استفاده می شود.

در اکثر موارد در کنار چاپ پلات از لمینت نیز استفاده می گردد. لمینت چیست؟ نوعی پوشش چاپ است که بر روی محصولات چاپ شده قرار می گیرد تا استحکام محصولات را بالا ببرد و در نتیجه عمر طولانی تری به آن ها ببخشد. چاپ لمینت و پلات برای محصولاتی مورد استفاده قرار می گیرد ، که در برابر فشار و دیگر عواملی که باعث خرابی محصول می شود مقاوم باشند. در حالت کلی می توان چاپ پلات و لمینت را به این شکل توصیف کرد:

-چاپ پلات و لمینت اصولاً برای چاپ‌های عریض و برای فضای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد اما چاپ بنر در فضای باز (Outdoor) مورد استفاده قرار می گیرد.
-در چاپ بنر از نوعی پلاستیک بجای کاغذ استفاده می شود اما در چاپ پلات و لمینت از کاغذ کوتد برای چاپ استفاده می شود.
-در چاپ بنر زمان زیادی برای خشک شدن رنگ‌ها مورد نیاز می باشد اما در چاپ پلات و لمینت پس از اتمام کار بلافاصله رنگ ها خشک می شود.
-مدت زمان تحویل کار در چاپ بنر بیشتر از چاپ پلات لمینت می باشد.
-چاپ بنر در فضاهای خارجی مورد استفاده قرا می گیرد و از نظر کیفیت مناسب از دور نگاه کردن می باشد و از نزدیک دارای کیفیت چاپ بالا نمی باشد اما چاپ پلات و لمینت از نزدیک هم دارای کیفیت چاپ بالا می‌باشد.
-چاپ بنر دارای مقاومت بالاتری دربرابر شرایط محیطی و جوی نسبت به چاپ پلات و لمینت می باشد.
-در چاپ پلات و لمینت محدودیت عرض چاپ تا 1.5 متر وجود دارد اما در چاپ بنر تا عرض 3 متر و بالاتر را نیز می توان چاپ را انجام داد

در ادامه جواب به سوال چاپ پلات و لمینت چیست و چه کاربردی دارد می پردازیم.

صفر تا صد چاپ پلات و لمینت

در اکثر مواقع چاپ پلات و لمینت برای چاپ هایی با عرض های بالا مورد استفاده قرار می گیرد که صاحبان کار ، کیفیت را مهم ترین چیز می دانند. منظور از عرض های بالا ، یعنی عرض هایی با بیشتر از 1 و 1 و نیم متر است. پلاتر بهترین گزینه برای این نوع چاپ ها است.

به دستگاهی که عمل چاپ دیجیتال به روش پلات و لمینت را انجام می دهد پلاتر می گویند. این دستگاه یکی دیگر از دستگاه های جوهر افشانی است که بر مبنای آب است و این به این معنی است که ماده حلال جوهر در آن، آب است. این دستگاه به صورتی برنامه ریزی شده است که پردازنده های پلاتر ، هد های داخل دستگاه را مجبور به دریافت رنگ از مخازن رنگ هستند تا بتوانند عمل چاپ را انجام دهند.

این روش چاپ ، یکی از بهترین روش های چاپ با کیفیت است که مورد استفاده قرار می گیرد. به جرات می توان گفت که چاپی که دستگاه پلاتر انجام می دهد کیفیت بهتری نسبت به محصول چاپ شده با چاپ افست دارد. چاپ پلات و لمینم تا طول 30 متر را هم نیز چاپ می کند و مشکلی ندارد اما این دستگاه چاپ بیشتر از عرض 1 و 1.5 متر نمی تواند پشتیبانی کند.

اگر به نمایشگاه های معروف رفته باشید ، سرتاسر این نمایشگاه پر از پوستر ها و تبلیغات به صورت بنر وجود دارد. نقشه های بزرگ و تخته شاسی و تمامی مواردی که با کیفیت و اندازه ای نسبتا بزرگ هستند از روش چاپ پلات ساخته شده اند. چاپی که با دستگاه پلاتر انجام می گردد نیازمند کاغذ خاصی است که دارای پوشش خاصی و کیفیت مناسبی است.

این کاغذ به صورتی است که جوهری روی آن پخش نمی شود و خیس نمی شود و خشک می ماند. همانطور که در پاراگافی قبلی به اطلاع شما رسونیدم ، برای افزایش استحکام و مقاومت محصول چاپ شده از لمینت ها استفاده می شود. معمولا به چاپ های پلات و لمینت به دو روش سرد و گرم انجام می شود:

لمینت گرم :

همانطور که از اسم این روش مشخص است ، چاپ پلات با حرارت صورت می گیرد ، این حرارت به دلیل این است که لمینت حالتی تقریبا چسبنده به خود بگیرد تا بتواند در کمترین زمان ممکن بر روی محصول چاپی حک شود. چاپ بر مبنای لمینت گرم در ضخامت های مختلف انجام می گردد و با توجه به درخواست شما متغییر است. لمینت ها انواع دیگری نیز دارند مانند مات ، شفاف و … که کاملا متناسب با درخواست مشتری انجام می گیرد و بیشتر جنبه ظاهری دارند.

لمینت سرد :

لمینت سرد تقریبا مشابه با لمینت گرم به کار گرفته می شود و تفاوتشان در این است که برای چاپ شدن بر روی محصول ، نیازی به حرارت بالا نیست! این نوع از لمینت ها ، می توانند به صورت مات ، شفاف ، براق مورد استفاده قرار بگیرد. این روش هم ضخامت های گوناگونی را دارا است که هرکدام بدرد کاری می خورد.این روش از پلات یک عیب بد دارد و آن هم این است که تنها می تواند یک روی کار شما را انجام دهد. در ادامه جواب به سوال چاپ پلات و لمینت چیست و چه کاربردی دارد می پردازیم به :

تفاوت لمینت سرد و گرم

از تفاوت های موجود میان لمینت سرد و گرم این است که کاغذ متفاوتی را استفاده می کنند. در لمینت گرم قابلیت چاپ بر روی کاغذ کوتد استفاده می گردد.اما در لمینت سرد امکان چاپ بر روی کاغذ های دیگری مانند گلاسه و… فراهم است. موضوع دیگر این است که چاپ پلات بر روی فضاهای خالی انجام پذیر است. و به دلیل اینکه امکان دارد نور ، اندکی تاثیر بد بر روی چاپ بگذارد معمولا لمینته هارا با لمنیت مات انجام می گردد.

چاپ پلات رنگی

چاپ پلات رنگی برای استفاده فضاهای داخلی مورد استفاده می گردد.این چاپ برای مواردی که اشاره می کنیم مورد استفاده قرار می گیرد. سازه های نمایشگاهی ، استند هایی که برای تبلیعات به کار می رود و کار های هنری ، دانشجویی ، معماری و… کاربرد دارد. البته در بسیاری از شرابط از چاپ پلات رنگی برای پوستر ها ، عکس ها و تصاویر و… به کار می رود.

تفاوت چاپ پلات و چاپ بنر

برخی از مشتریان ما سوال می پرسند که تفاوت بین چاپ پلات و چاپ بنر چیست ، باید به شما بگوییم که چاپ پلات نسبت به چاپ بنر از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار هستند و به عبارتی اصلا قابل مقایسه نیستند. زیبایی و ضرافتی که چاپ پلات به محصول چاپی شما اعطا می کند بسیار بسیار بیشتر از محصولی است که از روش چاپ بنر درست می شود. البته این نکته را باید توجه کنید که چاپ پلات همانطور که گفته شد برای فضاهایی داخی مانند فروشگاه و نمایشگاه ها به کار می روند و این در حالتی از که چاپ بنر برای فضاهای بیرونی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد بسیار خوبی دارد.

در این قسمت به صورت موردی به تفاوت هایی بین چاپ پلات و چاپ بنر می پردازیم :

متراژی کاغذی که چاپ بنر مورد استفاده قرار می گیرد بیشتر از چاپ پلات است ، بنر ها می توانند تا عرض 5 متر هم نیز مورد استفاده قرار می گیرند و این در صورتی که است چاپ پلات تنها می تواند حداکثر عرض 1.5 متر را پشتیبانی کند.

چاپ پلات از سرعت بیشتری نسبت به چاپ بنر برخوردار است.

جوهری که برای پلات مورد استفاده قرار می گیرد سریعتر از جوهری که بر روی بنرمورد استفاده قرار می گیرد خشک می شود.

هزینه چاپ پلات بیشتر از چاپ بنر است.

چاپ پلات برای دیدن از نزدیک قابل مشاهده است ولی بنر ها از فاصله دور نمای بهترین دارند.

چاپ پلات رنگ و ماندگاری بیشتری نسبت به چاپ بنر دارد.

انواع چاپ پلات لمینت

چاپ پلات لمینت انواع مختلفی دارد که بستگی به شرکت مورد نظر انجام می گردد، از جایی که شرکت تهران پرینت به بهترین و بزرگترین نحو ممکن تمامی محصولات چاپ را انجام می دهد، انواع چاپ پلات به صورت زیر است. در ادامه پاسخ به سوال چاپ پلات و لمینت چیست می پردازیم.

چاپ پلات لمینت مات

چاپ پلات لمینت مات یکی از پرطرفدار ترین چاپ های امروزی است آن هم به دلیل این که مات است و نور زیادی را بازتاب نمی دهد و به همین صورت دارای کیفیت بالایی است. تصاویر در چاپ پلات لمینت مات آن هم بر روی کاغذ گلاسه کیفیت بسیار بالایی دارد، این نوع از چاپ معمولا در نمایشگاه ها و این قبلی فضاها مورد استفاده قرار می گیرد.

چاپ پلات لمینت براق

این نوع از چاپ به دلیل این که نمی تواند کیفیت خوبی را به افراد نشان دهد زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد. چاپ پلات لمینت براق به دلیل براق بودن آن نور را بازتاب می دهد و افراد نمی توانند کیفیت مناسبی را مشاهده کنند و به همین دلیل هم است که طرفداران زیادی ندارد چون برای عکس گرفتن مناسب نیست.

چاپ پلات سلفون مخملی

این چاپ با اینکه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و ظاهری مخملی دارد و نرمی و لطافت آن افراد را به خودش جذب می کند. البته این چاپ بیشتر جنله ظاهری دارد و نمی توان آن را در مقابل خطر های احتمالی رها کرد زیرا آسیب پذیر است.

چاپ پلات سلفون ماسه ای

چاپ پلات سلفون ماسه ای به صورتی است که به دلیل طرحی خاص و شیکی که دارد طرفداران زیادی دارد. این طراحی به این دلیل زیبا است که به گونه بر روی سطح آن حالت های برآمده و فرورفته وجود دارد. این دان های ریز علاوه بر زیبایی که به وجود آورده است استحکام چاپ برا بیشتر کرده است و مورد توجه بسیاری از مشتریان ما قرار گرفته است.

مشخصات پلات لمینت

این چاپ همانطور که اشاره شد در حالت های مختلفی انجام می پذیرد که البته تمامی موارد بالا در تهران پرینت انجام می گردد و شما می توانید برای ثبت سفارش و دریافت بیشترین تبلیغ ، همین حالا تماس بگیرید. چاپ پلاسه پلات یا همان کوتد گلات در گرماژ 170 تا 190 گرم انجام می گیرد ، تا حذ اکثر عرض 150 سانتی متر.

روکش لمینت و سلفون برای محصول چاپی پلات بسیار مفید است. این روکش ها جلوگیری از آسیب های احتمالی و صدماتی مانند لک شدن ، سیاه شدن و ساییدگی را در دستور کار خود قرار می دهند. به طور کلی این روکش ها برای چاپ پلات واقعا مورد نیاز است به دلیل اینکه امکان خرابی را به حد زیادی پایین می آورد.

مزایای چاپ پلات و لمینت

  • کیفیت کار بسیار بالا است و زیبایی خاصی دارد
  • وضوع بسیار عالی و قابل مشاهده از نزدیکترین فاصله ممکن
  • قیمتی مناسب نسبت به کیفیتی که ارائه می شود
  • قدرت جذب بسیار خوب جوهر و خشک شدن سریع
  • قابل چاپ تا عرض های 1.5 متر
  • در مقابل با پدیده های طبیعی (باد ، نور ، چرک و یا چروک شدن)مقاوت است و استحام مناسبی دارد.
  • با یک دستمال ساده و مرطوب قابل تمیز شدن است

معایب چاپ پلات و لمینت

بالاخره با این همه خصوصیاتی که این چاپ دارد ، برخی از معایب نیز کاملا طبیعی و عادی است که در این قسمت به آن می پردازیم.

  • همانطور که در قسمت های قبلی اشاره کردیم ، چاپ پلات و لمینت برای فضاهای داخلی مورد استفاده می گردد و قابلیت تحمل بسیاری از مشکلاتی که در خارج انجام می گردد را ندارد.
  • حداکثر عرض چاپ تا 1.5 متر می باشد.

قیمت چاپ پلات

قیمت چاپ پلات همانطور که تا به اینجای کار متوجه آن شدید به عوامل مختلفی مانند عرض آن ، جنس آن ، روکش آن و … بستگی دارد. به دلیل بالا و پایین رفتن ارز در کشور ایران نمی تواند قیمت مقطوعی را برای آن به شما ارائه کرد. بهتر است که برای دریافت جدیدترین قیمت چاپ پلات با ما تماس بگیرید و به صورت کامل به قیمت آن مطلع شوید و چاپ مورد نظر خود را سفارش دهید.

چاپ پلات لمینت در تهران

چاپ پلات لمینت در تهران انجام می گردد آن هم با تخفیف های ویژه و جذاب.

چاپ سانترال برای افرادی که چاپ پلات لمینت را به صورت اینترنتی و آنلاین سفارش می دهند تخفیف ویژه ای قائل می شود. برای سفارش چاپ کافی است تا همین حالا با ما تماس بگیرید. هیمنطور باید اشاره کرد که برای افرادی که می خواهند تعداد چاپ بالایی را سفارش دهند تخفیف ویژه ای تعلق می گیرد.

چاپ پلات ارزان

خوشبختانه به دلیل اینکه محصولات مورد نیاز و مواد اولیه که برای چاپ پلات مورد استفاده قرار می گیرد در تهران بیشتر از هر جای دیگر پیدا می شود. چاپ پلات ارزان فقط و فقط در تهران صورت می پذیرد ، برای اطلاع بیشتر همین حالا تماس بگیرید تا از قیمت چاپ پلات خبر دار شوید.

تفاوت های میان چاپ پلات و لمینت با چاپ بنر در چیست؟

چاپ پلات و لمینت در حالت عادی برای چاپ های عریض به کار می روند و طرفداران زیادی دارند ، آن هم به دلیل کاربرد بسیار خوبشان. اما اگر محصولاتی که توسط این روش ساخته می شوند به عنوان بنر به کار گرفته باشد باید تفاوتی در کاغذ مصرفی آن ایجاد کنیم. برای ساخت بنر به جای کاغذ باید از پلاستیک هایی استفاده کرد تا بهترین نتیجه را گرفت که البته باید گفت که هزینه چاپ بنر با روش چاپ پلات و لمینت بسیار ارزان تر خواهد درآمد ، البته که زمان بیشتری هم صرف می شود تا بنر ها چاپ شوند.

این مدت زمان بیشتر به دلیل این است که بنر ها نیازمند زمانی برای خشک شدن رنگ ها نیاز دارند. بنر ها به دلیل اینکه از نوعی پلاستیک استفاده می کنند می توانند که عرض هایی بیشتر از 3 متر را نیز چاپ کنند. این نکته هم در نظر داشته باشید که بنر هایی که با روش چاپ پلات و لمینت مورد استفاده قرار می گیرد از لحاظ مقاومت می توانند خیلی بهتر و بیشتر عمر کنند.

امیدواریم که از مقاله چاپ پلات و لمینت چیست و چه کاربردی دارد لذت برده باشید و اطلاعات مناسبی را کسب کرده باشید.اگر به این مقاله علاقه داشتید مقاله به شما توصیه می شود.

دکمه بازگشت به بالا