اجتماع و خانوادهکسب و کار ویژه

چه زمانی لباسشویی را روشن کنیم؟

جداسازی لباس ها بر اساس رنگ٬ جنس٬ برچسب لباس٬ وزن

بررسی برچسب لباس

اولین قدم برای رسیدن به پاسخ پرسش، چطور از ماشین لباسشویی استفاده کنیم، این است که دستورالعمل شستشوی هر لباس را از روی برچسب آن بخوانیم. پس ابتدا بیاموزید که، چگونه با لباس و پوشاک خود رفتار کنید. البته بیشتر لباس‌ها را می‌توان با لباسشویی شست، اما برخی از لباس‌ها ممکن است در اثر شستشو با آب گرم کوچک شده و یا در اصطلاح ساده تر آب بروند.

اگر نیار به تعمیر لباسشویی بوش دارید به سایت ما ماجعه کنید.

برخی لباس‌ها را می‌توان با سفید کننده شست، در حالی که سفید کننده باعث از دست رفتن رنگ برخی دیگر از لباس‌ها می‌شود. پارچه‌های ابریشمی و ظریف را هم نمی‌توان با ماشین لباسشویی شست. پس برچسب روی لباس خود را به دقت بررسی کنی، جنس آن را در نظر گرفته و سپس جداسازی لباس ها را انجام دهید.

 • اگر روی برچسب لباس عبارت “hand wash only” یا “dry clean only” را دیدید، پس برای شستشوی آن لباس نمی‌توانید از ماشین لباسشویی استفاده کنید.
 • در بیشتر تیشرت‌ها، برچسب مخصوص در قسمت چپ تیشرت یا قسمت پشت یقه قرار گرفته است.
 • در شلوارها هم معمولا این برچسب در قسمت داخلی، پشت شلوار چسبیده است.

توجه به رنگ لباس

لباس‌های خود را برحسب “رنگ” از هم جدا کنید. جدا کردن لبا‌س‌ها بر اساس رنگ، به معنی تفکیک آن‌ها از روشن به تیره است. البته می‌توانید لباس ها را برحسب رنگ دقیقشان از هم جدا کنید تا مطمئن شوید که در هنگام شستشو هیچ گونه آسیبی به آن ها نمی‌رسد. لباس‌های رنگی، به ویژه آن‌هایی که جدید خریده‌اید، رنگ خود را در طول شستشو از دست می‌دهند. همچنین امکان رنگ دادن لباس‌ها، به هم وجود دارد.

 • تیره شامل رنگ های مشکی، خاکستری، سرمه ای، قرمز تیره، آبی تیره و… می‌شود
 • رنگ های روشن شامل سفید، صورتی، زرد، آبی روشن، سبز روشن و… می‌شود
 • جین یا کتان تیره، رنگ خود را پس می‌دهند و باید به طور جداگانه شسته شوند

با جدا کردن لباس‌ها بر اساس رنگ، از رنگ دادن آن‌ها به یکدیگر جلوگیری کنید

توجه به وزن لباس ها

لباس‌های خود را بر اساس وزن پارچه‌ آن‌ها از هم جدا کنید. با جدا کردن لباس‌های سبک از سنگین، می‌توانید از آن‌ها در مقابل چروک و پاره شدن در هنگام شستشو جلوگیری کنید. لباس‌ها در ماشین لباسشویی در هنگام چرخیدن با قدرت به اطراف پرت می‌شوند، بنابراین اگر لباس‌های سبک و سنگین وزن را با هم بشویید، لباس‌های سنگین‌تر می‌توانند باعث آسیب به لباس‌های سبک و ظریف‌تر شوند. همچنین، تنظیمات شستشوی لباس‌های ظریف و سبک با لباس‌های سنگین و کلفت متفاوت است.

 • لباس‌های ظریف مثل زیرپوش، شلوارک و برخی پارچه‌های قابل شستشوی ابریشمی را باید جداگانه بشویید
 • لباس‌های سنگین مثل شلوارهای ضخیم کتان و ژاکت را باید جدا بشویید

لباس‌های ظریف را درون یک کیسه‌ توری قرار داده و سپس با ماشین لباسشویی بشویید. با این کار از آسیب و پارگی آن‌ها، در هنگام شستشو جلوگیری می‌کنید. البته کیسه‌ی توری مانع رنگ دادن لباس‌ها نمی‌شود و همچنان باید پوشاک خود را بر اساس رنگ جدا کنید. اگر نیاز به تعمیر لباسشویی ال جی دارید بهتر است از متخصصان ماهر کمک بگیرید.

توجه به لکه دار بودن لباس

به هیچ وجه لباس‌هایی که دارای لکه‌های رنگی هستند را با ماشین نشویید. برخی از لکه‌ها قبل از شستشو باید پاک شوند و برخی لکه‌ها هم در اثر برخورد با آب گرم دیگر پاک نمی‌شوند.

می‌توانید جداسازی لباس ها را بر اساس وزنی که دارند انجام دهید

انتخاب سیکل مناسب ماشین لباسشویی

حالا باید سیکل شستشو و برنامه ماشین لباسشویی مناسب را انتخاب کنید. سیکل‌های شستشو از ۲ سرعت مهم تشکیل می‌شوند:

 1. یک سرعت که برای تلاطم و غلت زدن لباس در هنگام شستشو است
 2. سرعت دیگر٬ مناسب برای خروج آب از لباس‌ها است

بسته به نوع پارچه‌ها، سیکل شستشو باید طوری انتخاب شود که بیشترین پاک کنندگی، را با کمترین آسیب برای لباس‌های شما به همراه داشته باشد.

سیکل نرمال

این سیکل دارای رویکرد سریع/ سریع است. یعنی ماشین به سرعت می‌چرخد و لباس‌ها در ماشین با سرعت می‌غلتند. این کار باعث می‌شود تا لباس‌های بسیار کثیف و چرب به خوبی تمیز شوند. پارچه‌های محکم مثل کتان، یا انواع حوله و ملحفه و… با سیکل نرمال به خوبی شسته می‌شوند.

فشار دائم یا پرم (Permanent or Perm Press)

این سیکل دارای رویکرد سریع / آرام است. یعنی پارچه‌ها نیاز به تلاطم بالا برای تمیز شدن دارند، اما برای جلوگیری از چروک خوردن باید آرام بچرخند. از این سیکل برای شستشوی الیاف مصنوعی و ترکیبی مثل پلی استرها و استات‌ها و ابریشم‌های مصنوعی استفاده می‌شود. الیاف مصنوعی می‌توانند قلنبه شوند، یعنی گلوله های کوچکی از جنس فیبر بر روی آن ها تشکیل شود، بنابراین چرخش آهسته می‌تواند از این مشکل جلوگیری کند.

سیکل ظریف

این سیکل دارای رویکرد آهسته / آهسته است. یعنی هم تلاطم و هم سرعت چرخش ماشین کم است، بنابراین از پاره شدن و آسیب دیدن لباس‌ها جلوگیری می‌شود. اگرچه، سطح پاکیزگی پارچه به دلیل غلتیدن آرام پارچه‌ها پایین‌تر است. این سیکل برای شستن برخی جامه‌های خاص، مثل لباس‌های زنانه، لباس‌های بنددار و جوراب شلواری مناسب است.

سیکل ویژه

مدل‌های جدید از ماشین‌های لباسشویی دارای چرخه‌های خاصی هستند که کارهایی نظیر پاکسازی و بخاردهی را انجام داده، از پارچه‌های سفید در هنگام شستشو محافظت می‌کنند و یا لکه‌های روی لباس‌ها را از بین می‌برند. بنابراین شما باید راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی خود را به دقت مطالعه کنید، تا از کاربرد هرکدام از این سیکل‌های مخصوص آگاه شوید.

با انتخاب سیکل مناسب برای شستشوی لباس، از آسیب به بافت و جنس لباس‌ها جلوگیری خواهید کرد

دمای آب مناسب در ماشین لباسشویی را تنظیم کنید

از نظر تئوری، گرم‌تر بودن آب باعث تمیزتر شدن پارچه می‌شود. آب داغ پارچه را ضدعفونی کرده و جرم‌ها را بهتر از بین می‌برد، مواد شوینده را بهتر در خود حل می‌کند و با زدودن لکه‌های سیاه از روی لباس‌ها، آن‌ها را براق‌تر و تمیزتر نشان می‌دهد.

اما در برخی موارد، آب داغ باعث آب رفتن و کوچک‌تر شدن پارچه، کم رنگ شدن الیاف، سخت‌تر کردن زدودن برخی لکه‌ها و مصرف انرژی بیشتر می‌شود. بنابراین در استفاده از آب داغ برای شستشو محدودیت وجود دارد و باید مناسب‌ترین دما برای شستشوی انواع پارچه ها انتخاب شود.

⇐ از آب سرد در سیکل ظریف برای شستشوی لباس‌های ظریف استفاده کنید. در شستشوی لباس‌هایی که امکان رنگ دادن آن‌ها وجود دارد یا لباس‌هایی که خیلی کثیف نیستند هم باید از آب سرد استفاده کرد. استفاده از آب سرد، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی هم خواهد شد.

⇐ از آب گرم در سیکل فشار دائم، شستشوی لباس‌های تیره رنگ و جامه‌هایی که کمی کثیف و چرک آلود هستند، استفاده کنید. لباس‌هایی که به طور روزمره مجبور به شستن آن‌ها هستید را بهتر است با آب گرم بشویید.

⇐ از آب داغ برای شستشوی حوله و ملحفه و لباس‌های ضخیم و محکم و پارچه‌های بسیار کثیف و چرک آلود استفاده کنید.

⇐ استفاده از آب سرد در مصرف انرژی به صرفه‌تر است. ۹۰ درصد از انرژی یک سیکل شستشو صرف گرم کردن آب می‌شود.

⇐ در برخی ماشین‌ها، دمای شستشو بر اساس سیکلی که انتخاب می‌کنید به طور پیش فرض تنظیم می‌شود. به عنوان مثال سیکل نرمال از آب گرم با دمای ۳۰ یا ۴۰ درجه سانتیگراد استفاده می‌کند.

اگر در جریان شستشو آب سرد را انتخاب کنید، در انرژی نیز صرفه جویی خواهید کرد

استفاده صحیح از برنامه شستشوی ماشین لباسشویی

در ادامه به معرفی برنامه ماشین لباسشویی می‌پردازیم، توجه داشته باشید که این برنامه‌ها بسته به برند دستگاه شما ممکن است کمی متفاوت باشند.

مدل‌های جدید ماشین لباسشویی، با سیستم اتوماتیک انتخابگر هوشمند، کار شستشوی لباس را برای شما بسیار آسان خواهند کرد. شما فقط باید یک برنامه شستشو را انتخاب کنید، تا ماشین لباسشویی به طور خودکار دمای صحیح، زمان شستشو و سرعت آن را تنظیم کند. برای این کار فقط باید، مراحلی که در ادامه گفته خواهد شد را دنبال کنید:

 • شیر آب متصل به ماشین لباسشویی را باز کنید.
 • سپس باید کلید پاور دستگاه را بزنید.
 • حالا درب ماشین لباسشویی را باز کرده و سپس لباس‌ها را طوری که روی هم فشرده نشوند درون دیگ ماشین قرار دهید.
 • درب ماشین لباسشویی را ببندید.
 • اکنون باید پودر لباسشویی و در صورت تمایل نرم کننده را داخل محفظه مخصوص بریزید.

معنی کلمات و اصطلاحات ماشین لباسشویی

برای انتخاب مرحله مناسب، باید جنس لباس شستنی را در نظر گرفته و انتخاب گر هوشمند را بچرخانید.

برنامه Cotton

مناسب پارچه‌های پنبه‌ای هستند و برای لباس‌هایی مانند پیژامه، پیرهن،  لباس شب، روتختی، رومیزی، حوله و لباس‌های زبر استفاده می‌شوند. حداکثر دما در این برنامه ۹۵ درجه سانتیگراد است.

برنامه Coloureds

این برنامه برای پارچه‌های رنگی مناسب است و از نظر نوع لباس مثل برنامه Cotton است. حداکثر دمای این برنامه ۶۰ درجه سانتیگراد است.

برنامه Synthetic

بلوز و پیراهن‌هایی از جنس پلی استر و پلی آمید مناسب این برنامه شستشو هستند. ۶۰ درجه سانتیگراد حداکثر دمای این برنامه است.

برنامه Delicate

زمان این برنامه در حدود ۵۵ دقیقه بوده و دمای آن ۴۰ درجه سانتیگراد است. این زمان و دمای کم به این دلیل است که در جریان شستشوی لباس، آسیبی به آن وارد نشود. برنامه Delicate، برای لباس‌هایی نازک و یا پرده‌های توری مناسب هستند.

برنامه Wool

این برنامه برای لباس‌های پشمی که، در ماشین لباسشویی قابل شستشو هستند به کار می‌رود. درجه دما ۴۰ سانتیگراد و زمان برنامه نیز در حدود ۴۰ دقیقه است.

برنامه Handwash

همانطور که از اسم آن مشخص است، این برنامه لباس‌ها را بسیار ملایم می‌شوید، مانند شستشوی لباس‌ها با دست. حداکثر دما در این برنامه ۴۰ درجه سانتیگراد و زمان برنامه نیز در حدود ۳۵ دقیقه است.

برنامه Quick

این برنامه برای لباس‌های پنبه‌ای، پیراهن‌ها و بلوز‌هایی با رنگ تیره و جین بسیار مناسب است. حداکثر دما در این برنامه ۶۰ درجه سانتیگراد و زمان برنامه نیز ۴۷ دقیقه است.

برنامه Baby Cotton

لباس‌های پنبه‌ای بچه گانه با این برنامه تمیز خواهند شد. حداکثر دما در برنامه baby cotton، ۹۵ درجه سانتیگراد و زمان آن نیز در حدود ۱۲۳ دقیقه است.

برنامه Heavy Soil

این برنامه مناسب، لباس‌های لکه دار خیلی کثیف است. لباس‌ها، روتختی‌ها، رومیزی‌ها، حوله، بلوز و لباس‌های جین می‌توانند با این برنامه شستشو تمیز شوند. حداکثر دما در این برنامه  60 درجه سانتیگراد و زمان برنامه نیز ۷۷ دقیقه است.

از جمله موارد مهمی که زمان استفاده از ماشین لباسشویی باید به آن دقت کرد، مدت زمان مناسب شستشو در لباسشویی می باشد. در واقع زمان شستشو در ماشین های لباسشویی از نکات قابل توجهی برخوردار هستند که باید در زمان استفاده از ماشین لباسشویی به آن توجه کرد. البته امروز تمامی موارد مربوط به زمان شستشو در تمامی ماشین های لباسشویی در دفترچه راهنمای آنها درج شده است.‌

یکی از مواردی که بسیار مهم و با اهمیت می‌باشد این است که بدانید هر جنس لباسی به چه مدت زمان شستشو در لباسشویی نیاز دارد، اگر این موارد نادیده گرفته شوند و یا لباس ها به خوبی تمیز نشوند، کیفیت لباس در طی مراحل شستشو از بین می رود.

ما در این مقاله سعی داریم در ابتدا بیان کنیم که اصلاً چرا توجه به زمان مناسب شستشوی لباسها در ماشین لباسشویی از اهمیت زیادی برخوردار است.

 1. مدت زمان شستشوی لباس در ماشین لباسشویی برای لباس های رنگی و تیره متفاوت می باشد.
 2. شما با دقت و رعایت در زمان مناسب شستشو در ماشین لباس شویی ، از کمرنگ شدن لباس ها جلوگیری خواهید کرد.
 3. امکان دارد که لباس های تیره با قرار گرفتن در آب به مدت طولانی بور شوند.
 4. توجه داشته باشید که استفاده از قابلیت شستشوی متغیر لباسشویی از بهترین راه ها برای شستشوی لباس ها در رنگ های متفاوت می باشد.

تقریبا هر ماشین لباسشویی مدت زمانی را یا زمان باقی مانده را برای شست‌وشو نشان می‌دهد که این زمان،  زمان تخمینی می باشد. و نه زمانی که واقعاً برای شست و شوی لباس ها نیاز است.

در آغاز که ماشین لباسشویی شما شروع به کار می‌کند، دستگاه نمی داند که چه چیزی در درون خود دارد و چه مقدار می باشد. همچنین فشار و دمای آب ورودی چه میزان است و موارد دیگر.

برای مثال زمانی که فشار آب ورودی بالا باشد، مدت زمانی که برای شستشوی لباسها نیاز است کمتر خواهد شد و یا اگر فشار آب ورودی کم باشد مدت زمان بیشتری برای شست و شوی لباس ها صرف خواهد شد. از جمله عوامل دیگری که بر زمان مناسب شستشوی لباسها تاثیر می گذارد، سطح آب داخل ماشین لباسشویی می باشد.

از دیگر عواملی که بر مدت زمان شست و شوی لباس ها تاثیر می گذارد می‌توان به نوع شوینده ای که در ماشین لباسشویی استفاده می‌شود نیز اشاره کرد. چرا که برخی از شوینده ها نیاز به آب بیشتری دارند و همین مدت زمان رسیدن آب به حد نیاز را تغییر میدهد.

عوامل موثر در مدت زمان شست و شوی لباس ها در ماشین لباسشویی

در ادامه به اختصار، به عواملی که در مدت زمان شست و شوی لباس ها در ماشین لباسشویی تاثیر می گذارند می پردازیم.

 • فشار آب ورودی: فشار آب ورودی، بر مدت زمان مناسب شستشوی لباسها در ماشین لباسشویی تاثیر چشمگیری دارد. معمولا هنگامی که ماشین لباسشویی را به جریان آب با فشار بالا وصل کنید، خواهید دید که در کمتر از دو دقیقه ماشین لباسشویی پر از آب خواهد شد.

توجه داشته باشید که بیشتر ماشین لباسشویی ها برای شستن لباس های کتان و یا دیگر جنس ها، حداقل ۳ تا ۴ بار پر و خالی می‌شوند و لباس‌ها را آب می کشند. با این شرایط باید حداقل تا ۴۰ دقیقه وقت بیشتری را برای شستشو لحاظ کنید. دستگاه ماشین لباسشویی به خودی خود توانایی درک چنین مسئله ای را ندارد.

بدیهی است که هرچه فشار آب ورودی بیشتر باشد، مدت زمان کمتری برای شستشوی لباسها نیاز می باشد. این عامل در مورد ظرفشویی هم صدق می کند. جهت سفارش خدمات و با بزرگترین مرکز خدمات نصب و تعمیرات لوازم خانگی ، تکنیک سرویس پارس، تماس بگیرید.

 • سطح مورد نیاز آب: معمولاً خود ماشین لباسشویی می‌تواند میزان تقریبی آب و زمان مناسب را برای شستشوی لباسها تخمین بزند. اما توجه داشته باشید که پیش از رسیدن به این مرحله دو عامل دیگری نیز وجود دارند که باید آنها را لحاظ کنیم.

 نوع شوینده و مقداری از آن که مصرف می کنید مهم میباشد. اگر شما از شوینده استفاده کنید که نیاز به آب زیادی داشته باشد، به آب بیشتر و همچنین مدت زمان بیشتری برای گرم کردن آن نیاز است.

همواره با افزایش سطح آب داخل لباسشویی، انرژی مصرفی نیز بیشتر خواهد شد. البته این مقدار انرژی آنچنان هم زیاد نیست، اما توجه داشته باشید که از حد معمول بیشتر می باشد.

 • دمای آب ورودی: معمولاً دمای آب ورودی به داخل ماشین لباسشویی ها حتی از خانه ای به خانه دیگر متفاوت می باشد. این تفاوت به فصل سال و همچنین شیوه لوله کشی خانه نیز بستگی دارد.

به طور مثال همه ما می‌دانیم که در فصول سرد زمستان دمای لوله کشی آب سرد بسیار پایین تر از فصل تابستان می‌باشد.

واضح هست که ماشین لباسشویی ها قبل از اینکه آب داخلش جریان یابد، اطلاعی از دمای آن ندارند و تنها این را می‌دانند که باید دمای آب را به دمای مشخص شده برسانند.

حالا این تفاوت امکان دارد از هر دمایی شروع و تا ۱۰ درجه سانتیگراد نیز برسد. در چنین شرایطی با توجه به مدل دستگاه و توان سیستم گرمایشی، زمان مناسب برای گرم کردن آب صرف خواهد شد.

همچنین در شرایطی که لوله کشی خانه داخلی باشد و آب زیادی در لوله ها وجود داشته باشد، دمای آب داخل لوله کشی بالا آمده و در نتیجه لباسشویی زودتر می‌توانند نسبت به گرم کردن آب اقدام کند. در غیر این صورت مجبور خواهید شد تا آب سرد را از شاه لوله ها تمرین کنید که در این شرایط زمان زیادی صرف گرم کردن آب ماشین لباسشویی خواهد شد.

به طور کلی باید گفت که عوامل زیادی وجود دارند که ماشین لباسشویی پیشاپیش هیچ راهی برای تشخیص تمامی عوامل ندارد.

مدت زمان مناسب شست و شو لباس های معمولی

به طور کلی زمان مناسب شستشو در ماشین لباس شویی معمولاً بین ۵۰ دقیقه تا یک ساعت می باشد. اما زمان مناسب برای جستجوی لباس ها به اندازه لباس ها و یا گزینه هایی که انتخاب می کنید مانند سریع تر یا کند تر نیز بستگی دارد. همچنین لباس هایی که بسته بندی شده اند و یا بسیار کثیف می باشند، امکان دارند باعث شوند تا ماشین لباسشویی مدت زمان بیشتری را صرف تمیز کردن لباسها کند.

زمان مناسب شستشوی لباسهای رنگی در لباسشویی

دیگر بیشتر افراد می دانند زمانی که می خواهیم لباس های رنگی را درون ماشین لباسشویی بشوریم باید آنها را بر اساس رنگ هایی که دارند جدا کنیم. به طور مثال لباس هایی که رنگ های روشن دارند مانند آبی آسمانی و سبز کم رنگ در یک دسته قرار می‌گیرند و لباس‌هایی که رنگ تند و روشن دارند مانند سبز پررنگ و آبی در دسته ای دیگر قرار می گیرند.

شما با انجام این کار از رنگ پس دادن و در نهایت خرابی لباس ها جلوگیری خواهید کرد.

در واقع علاوه بر پیدا کردن زمان مناسب شست و شوی لباس در ماشین لباسشویی بر اساس هر رنگ لباس می توانید از اینکه لباس هایی که رنگ پررنگ تری دارند به لباس هایی با رنگ کمرنگ‌تر رنگ پس نمی دهند و در نهایت از از بین رفتن و خرابی لباس ها جلوگیری می شود.

واضح هست که معمولاً لباس‌های رنگی بعد از قرار گرفتن در ماشین لباسشویی بهتر است تا با دمای پایین‌تری در آب شسته شوند و مدت زمان طولانی تری نسبت به لباس های تیره درون ماشین لباسشویی باقی بمانند. دلیل این کار این است که در دمای بالا الیاف لباس‌ها بیشتر خواهد شد و در نهایت از کیفیت لباس‌های رنگی کاسته می‌شود. برای سرویس و تعمیر محصولات خود پیشنهاد با کارا امداد میباشد.

دکمه بازگشت به بالا