اقتصادی

ادامه فعالیت اینستاگرام و واتس‌اپ به صورت مشروط منعی ندارد

عضو تشریفاتی شورای اسلامی در کارگروه تعیین مصادیق رایانه های مجرمانه با تاکید بر اینکه تصمیمی برای ادامه محدودیت دسترسی به اینستاگرام و واتس اپ گرفته نشده است، گفت: به نظر من اگر اینستاگرام و واتس اپ نشانه باشد. در یک قرارداد و تفاهم نامه، شروط جمهوری اسلامی ایران برای قبول و مسئولیت ارتکاب، منعی برای عمل آنها نخواهد داشت.

مهدی باقری در گفت وگو با تی تی آنلاین، با بیان اینکه «محدودیت دسترسی به اینترنت و همچنین برخی اخبار و برنامه ها با مصوبه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه ای تعیین نمی شود»، اظهار کرد: قانوناً دستگاه ها و کمیسیون های انفرادی . او به میل خود دارد; نقش کمیسیون برای تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه ای نظارت بر مسائل جاری و دنبال کردن یک سری روندها و رویه ها برای شناسایی و تعیین مصادیق قوانین مربوطه است.

وی افزود: شورای امنیت ملی و شورای امنیت ملی در مورد مسائل جاری و اجرایی تصمیم گیری می کنند و تصمیمات آنها قانون دائمی و مسبوق به سابقه نیست. این شوراها در مواردی از این دست تصمیم می گیرند و تصمیمات آنها بالاتر از تصمیمات مجلس است.

هیچ برنامه ای برای ادامه محدودیت دسترسی به اینستاگرام و واتس اپ وجود ندارد

این عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه ای در پاسخ به این سوال که آیا قرار است محدودیت های دسترسی به نرم افزارهای اینستاگرام و واتس اپ ادامه داشته باشد؟ وی تاکید کرد: نمی‌دانم کسی گفته است پس از بازگشت به شرایط عادی قصد جلوگیری از اجرای این برنامه‌ها وجود دارد یا کسی گفته است که این برنامه‌ها همچنان اجازه کار دارند. اما در این مورد چیزی برای تصمیم گیری وجود ندارد و من از هیچ نهاد، کمیسیون، کمیته و فردی نشنیدم که در این مورد تصمیم گیری کند.

باقری با تاکید بر اینکه همه دلایل باید در محاکم کشور بررسی شود، گفت: ما راضی نیستیم که به کسب و کار فردی آسیب وارد شود و راضی نیستیم که اغتشاشگران به بهانه تجارت از اینترنت استفاده کنند و به جان مردم آسیب وارد کنند. کالا و خزانه؛ یقینا شخصی که تجارتش در فضای مجازی دخیل است راضی نمی شود بدون هیچ جرمی و به دلیل تحریک اوباش اوزیران و خانواده اش کشته شود.

جمعیت و جمعیت از فضای سایبری برای شبکه سازی استفاده می کنند

وی با بیان اینکه «خیلی از اوباش از جایی برای کشتن پذیرفته شده اند»، افزود: همه امکانات توسط شبکه های مجازی و اوباش در اختیار این اغتشاشگران قرار گرفته است. متأسفانه افرادی که در نقاط مختلف کشور مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند و گاه جان خود را از دست داده اند، نوجوانانی هستند که در فضای مرتبط با این اغتشاشات نبوده اند.

بازگشت به وضعیت مردم عادی و استفاده از همه امکانات از جمله فضای مجازی، جایگاه همه مسئولان است

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اعلام کرد: بازگشت به امور عادی و استفاده مردم از همه امکانات، فضای مجازی به ویژه کسب و کار جای همه ماست، اما چون شرایط کشور چنین است. امنیت جان و مال حفظ می شود. همه مسئولانی که این ماجرا را در کشور دنبال می‌کنند، علاقه زیادی دارند که اوضاع هر چه زودتر به حالت عادی بازگردد، اما همانطور که وزیر کشور اظهار داشت، بازگشت به حالت عادی بستگی به گزارش سازمان‌های امنیتی کشور از اغتشاشات یا آن‌ها دارد. دستگیر شدند یا به کشور گریختند.

باقری تاکید کرد: من به عنوان نماینده مجلس و با دسترسی قانونی می گویم تلگرام، اینستاگرام و واتساپ مربوط نیست، بلکه آن چیزی که مربوط به قانون و تامین منافع مردم است. ما به شرط پذیرش قوانین جمهوری اسلامی مشکلی با عملکرد تلگرام نداریم. ممکن است در ابتدای فعالیت خبری در ایران این اتفاق افتاده باشد و تلگرام با دسترسی به قوانین در داخل کشور شروع به کار کرد اما بعداً به دلیل رعایت نکردن قوانین متوقف شد.

نشان می دهد: نه تنها اخبار خارجی یا برنامه هایی مانند اینستاگرام، بلکه اخبار داخلی نیز هر زمان که بخواهند به اغتشاشگران کمک کنند و با آنها همراهی کنند، قطعا حرکت را باز می کنند.

این عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای گفت: در خصوص اینستاگرام و واتس‌اپ همه سؤالات بستگی به همکاری یا عدم همکاری آنها با ایران دارد. پیام ها نباید مانند واتس اپ عمل کنند، بلکه هدف از این پیام ایجاد ابزار و بستری برای شورش است. ما خدمت به مردان را از یک سو در نظر می گیریم و از سوی دیگر نمی خواهیم ابزار دشمن را در دستان خود قرار دهیم. آنچه مهم است این است که اگر اینستاگرام و واتس اپ یا هر برنامه نویس دیگری به قوانین جمهوری اسلامی پایبند باشد قطعا کار در ایران مشکلی نخواهد داشت.

چندین بار از اینستاگرام و واتس اپ خواسته شد تا با ایران همکاری کنند اما آنها قبول نکردند

وی با بیان اینکه چندین بار از اینستاگرام و واتساپ خواسته شده تا با ایران همکاری کنند اما به آنها نرسیده است، گفت: اگر همکاری می کردند این فرصت برای اغتشاش فراهم نمی شد. از امروز اگر اینستاگرام بخواهد در کشورهای اروپایی فعالیت کند و شورش ترتیب دهد، خلاف قانون است. در ایران واتس اپ و اینستاگرام می توانند در تامین امنیت در ایران کمک کنند، اما به هیچ وجه با هم همکاری نمی کنند و اصلا همکاری نمی کنند. او فضایی برای کشتن و کشته شدن ایجاد کرد. مواد منفجره و هر آنچه که شورش انجام دهد مجاز است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: جان و مال مردم اولین سوالی است که ما به عنوان نمایندگان مجلس دنبال می کنیم و فرقی نمی کند که بستر سلب امنیت مردم از طریق برنامه ها و اخبار خارجی فراهم شود یا اینکه ارائه شده در داخل کشور؛ در شرایط عادی، ما به دنبال هر نرم افزار و مجموعه ای هستیم که خدمات بهتری به مردم ارائه دهد. اینستاگرام و واتساپ در شرایط قبل از اغتشاشات قبلاً شرایط کسب و کار را فراهم کرده بودند، به همین دلیل فضا فراهم شد و مشغول کار بودند، اما وقتی فضا را در برابر جان و مال مردم آماده کردند، محدودیت دسترسی را ترجیح دادند. اما به یاد ندارم که برخی از مقامات دولتی، نمایندگان مجلس و شورای امنیت ملی تصمیم گرفته باشند که این برنامه ها را عملیاتی نکنند.

هیچ منعی برای ادامه اینستاگرام و واتس اپ به صورت مشروط وجود ندارد

باقری در پایان با بیان اینکه «پس از بازگشت شرایط به گذشته به شرط عدم منع ادامه فعالیت اینستاگرام و واتس اپ»، گفت: به نظر من اگر اینستاگرام و واتس اپ قرارداد و تفاهم نامه امضا کنند. و شرایط جمهوری اسلامی ایران را بپذیرند و متعهد به پذیرش مسئولیت شوند، منعی برای اعمالشان نخواهد داشت.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا