اقتصادیکسب و کار ویژه

بهترین چسب برای چسباندن طلق

چسب کلروفرم (چسب پلکسی گلاس)

چسب کلروفرم یا چسب پلکسی گلاس (Chloroform) یکی از چسب های بسیار قوی در صنعت چسب سازی است که رعایت برخی نکات هنگام استفاده از آن ضروری می باشد. این چسب در صنایع گوناگون و به ویژه در مونتاژ انواع طلق ها و پلکسی کاربرد بسیار زیادی دارد.

قیمت چسب کلروفرم شصت سی سی: 65 هزار تومان

قیمت چسب کلروفرم یک لیتری: 260 هزار تومان

چسب کلروفرم موجود در فروشگاه ما تایوانی ، اصلی و خالص است. برخلاف برخی فروشندگان، ما این حلال را به هیچ وجه رقیق نمی کنیم!

برای بهبود کیفیت، ما مواد وارداتی تایوانی را از برای پیشگیری از هرگونه اشکال ، خودمان در قوطی های با حجم مختلف و در بسته بندی جدید عرضه می کنیم.

تا خیال شما از بابت کیفیت کلرفرم راحت باشد.

در فروشگاه ما دو کیفیت متفاوت از چسب پلکسی یا همان چسب کلرفرم برای فروش در دسترس است.

هنگامی که صحبت از جوش پلکسی گلاس یا طلق پلاستیک می شود، درواقع منظور استفاده از چسب کلروفرم برای چسباندن ورقهای پلاستیکی است.

حساسیت به کار بردن کلروفرم به اندازه ای بوده که تنها در موارد خاصی می توان از آن استفاده کرد. با وجود این در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.  به منظور آشنایی بیشتر با ساختار شیمیایی و کاربردهای آن در ادامه مقاله مطالب جامع تری را ارائه خواهیم داد.

احتیاط ! :

چسب کلروفرم یا حلال کلروفرم را به هیچ وجه بیش از چند ثانیه بو نکنید. تنفس این ماده برای بدن مضر است و در صورت تنفس زیاد آن فرد دچار گیجی و بی هوشی می شود.

منظور از چسب کلروفرم چیست؟

چسب کلروفرم  به عنوان یکی از مرغوب ترین چسب های پلکسی گلاس شناخته شده که کربن، هیدروژن و کلر از ترکیبات اصلی آن است.

چسباندن قطعات با استفاده از چسب های فوری 1.2.3 و یا چسب های آکواریوم هم امکان پذیر می باشد، اما در صورتی که تمیزی و کیفیت بالا کار برای شما مهم است به کار بردن کلروفرم بهترین گزینه خواهد بود.

برای بیشتر افراد که چسب کلر (کلرفرم) را برای کاربردهایی مثل چسباندن چند قطعه یا باکس نیاز دارند ، حتی قوطی 60 سی سی هم کفایت می کند.

برخی از افراد فکر می کنند که کلروفرم یک چسب جامد و خمیری یا رزین است. در حالی که یک مایع شیمیایی، حلال قوی و بی رنگ با بوی بسیار تند بوده که از آن برای چسباندن پلکسی گلاس استفاده می شود.

حتما تا به حال در فیلم ها دیده اید که با دستمالی آغشته به مواد شیمیایی شخص را بیهوش می کنند. چسب کلروفرم غلظت بالا همینکار را انجام میدهد!

پس در استفاده از کلروفرم بسیار دقت کنید!!

استفاده از چسب کلروفرم چه مزیت هایی را به دنبال دارد؟

در حال حاضر چسب کلروفرم در میان کارگاه های خدمات لیزر پلکسی محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. مزایای به کارگیری این چسب شامل موارد زیر می شود:

کلروفرم در مقابل ضربات جانبی مقاومت بالایی دارد.

از آنجایی که به راحتی و آسانی می توان آن را مورد استفاده قرار داد، به همین جهت باعث صرفه جویی در هزینه و زمان می شود.

در برابر تغییرات دما از دوام و مقاومت زیادی برخوردار می باشد.

کلروفرم در مقایسه با چسب های دیگر از جمله چسب 1.2.3 هیچ لکه ای را از خود روی پلکسی گلاس بر جای نمی گذارد.

سطح کار را با استحکام بسیار قوی جوش می دهد، به طوری که به راحتی قابل جداسازی نخواهد بود.

این ماده با سرعت بالایی تبخیر می شود، به همین دلیل برای متصل کردن قطعات بسیار مناسب می باشد.

به دلیل اینکه خاصیت رقیق بودن دارد درزگیری منافذ ریز را به خوبی انجام می دهد.

مهمترین کاربردهای چسب کلروفرم چیست؟

موارد مصرف و استفاده از کلروفرم در 200 سال گذشته کشف شده است و تا به امروز در زمینه های گوناگونی کاربرد دارد. در این بخش به کاربردهای متنوع این ماده می پردازیم.

چسب پلکسی یکی از مهمترین کاربردهای چسب کلروفرم می باشد. این ماده در چسباندن ورق های پلکسی به یکدیگر عملکرد فوق العاده ای دارد. به همین دلیل است که آن را چسب پلکسی نامیده اند.

لازم به ذکر است که به دلیل داشتن خاصیت حلال بودن به جز پلکسی گلاس ها نمی تواند سایر مواد را به یکدیگر بچسباند. در واقع تنها حالت بعضی از این مواد را تغییر داده و یا ذوبشان می کند.

خوب است بدانید که کلروفروم در زمینه های دیگری از جمله در صنعت به عنوان حلال برای چربی، تولید واکس، روغن، رزین، گریس و غیره نیز به کار گرفته می شود. همچنین در صنعت خشک شویی، انتقال حرارت در کپسول های آتش نشانی کاربرد دارد.

شناخته شدن کلروفرم به عنوان داروی بیهوشی را می توان یکی دیگر از کاربردهای آن محسوب کرد. اما باید گفته شود که در صنعت و تولیدات به صورت ترکیبی و رقیق شده مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه استفاده از چسب کلروفرم برای چسباندن ورق های پلکسی چگونه است؟

هنگام چسباندن ورق های پلکسی به وسیله چسب کلروفرم باید دقت و حوصله زیادی به خرج داد.

در صورتی که این کار با دقت بالا و به طور دقیق انجام گیرد بدون شک محصول تولید شده از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود.

برای چسباندن ورق های پلکسی با کلروفرم استفاده از سرنگ های سوزن دار ضروری می باشد. از طرفی دیگر باید سرنگ های بدون واشر پلاستیکی را انتخاب کنیم. چرا که کلروفرم واشر پلاستیک را ذوب می کند.

دلیل استفاده از سرنگ این است که کلروفرم به صورت یکنواخت و ظریف بر روی ورق های پلکسی ریخته شود و همچنین روی آنها سرازیر نشود. پس از اینکه کلروفرم روی پلکسی ریخته شد در مدت زمان کوتاهی و تقریبا کمتر از یک دقیقه هر دو سطح به یکدیگر چسبیده می شوند.  در دقایق اولیه میزان چسبندگی پلکسی ها زیاد نیست و حدود 10 الی 15 دقیقه بعد به طور ثابت و مستحکم به هم متصل می گردند. در طول این دوره زمانی تحت فشار بودن این دو سطح به مقدار کم اهمیت زیادی دارد.

ممکن است در حین چسباندن مقداری از کلروفرم را روی سطح پلکسی بریزید، در چنین مواقعی توصیه می کنیم که به هیچ عنوان آن را پاک نکنید. زیرا نه تنها ورق پلکسی لکه دار شده بلکه خراب تر نیز می گردد. با کمی صبر متوجه تبخیر خود کلروفرم خواهید شد.

هنگام استفاده از چسب کلروفرم به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

هنگامی که پوست دست با کلروفرم تماس پیدا می کند با سرعت بالایی بخار و حس خنکی را در پوست دست ایجاد خواهد کرد.

اما به مرور زمان چربی پوست را از بین برده و به آن آسیب می زند. بنابراین، یکی از نکات مهمی که در زمان چسباندن ورق های پلکسی با چسب کلروفرم باید مورد توجه قرار دهید این است که حتما از ماسک و دستکش استفاده نمایید.

این دو وسیله از استشمام کلروفرم تا حد قابل توجهی جلوگیری می کنند. بخار کلروفرم سمی و شیمیایی بوده که تنفس آن به مدت طولانی می تواند عوارض خطرناک و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد. رعایت این نکته را به افرادی توصیه می کنیم که به صورت طولانی مدت و همیشگی با کلروفرم سر و کار دارند.

چگونه از چسب کلروفرم نگهداری کنیم؟

هنگامی که قصد دارید از چسب کلروفرم استفاده کنید حتما مطمئن شوید که درب مخزن آن به طور محکم بسته شده است.

در غیر این صورت خیلی سریع کلیه آن تبخیر می گردد. از قرار دادن این ماده در ظروف پلاستیکی خودداری کنید، زیرا باعث تغییر شکل و یا سوراخ شدن آنها می شود. ظروف شیشه ای یا پلاستیکی که دارای ضخامت بسیار بالایی هستند بهترین مخزن برای نگهداری کلروفرم محسوب می شوند.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا