علم و سلامت

خارج کردن تومور ۷ کیلویی از دهان یک کودک در بیمارستان مفید

با تلاش پزشکان و جراحان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در بیمارستان کودکان مفید جراحی برداشتن توده بزرگ سرطانی از دهان دختربچه ۱۱ ساله با موفقیت انجام شد.

به گزارش تی تی آنلاین، دکتر علیرضا مهدوی _ متخصص بیهوشی و مراقبت‌های ویژه بیمارستان کودکان مفید درخصوص جزییات این جراحی پیچیده، گفت: این جراحی منحصر به فرد که هفت ساعت به طول انجامید با تلاش تیم جراحی و بیهوشی دانشگاه با موفقیت در بیمارستان مفید انجام شد.

به گفته وی بیمار مذکور دختر بچه‌ای ۱۱ ساله بود که به دلیل وجود توده بسیار بزرگی در ناحیه فک که کل حفره دهانی وی را پرکرده بود مراجعه کرده بود.

مهدوی با اشاره به خطرات بیهوشی در بیماران مبتلا به توده‌های بزرگ دهانی، گفت: اقدام به بیهوشی و اینتوباسیون (لوله گذاری تنفسی) در این بیماران بسیار مشکل و خطرناک است و گاهی هنگام عمل جراحی این بیماران و در ابتدای بیهوشی درصورت عدم برقراری تنفس ممکن است جان بیمار به مخاطره بیفتد.

به گفته وی با توجه به این موضوع کودک از بیمارستان امام حسین(ع) به بیمارستان کودکان مفید اعزام شد تا این جراحی نادر با کمک تیم تخصصی بیهوشی کودکان و نوزادان بیمارستان کودکان مفید و تیم جراحان فک و صورت بیمارستان امام حسین(ع) انجام پذیرد.

مهدوی در ادامه گفت: پس از انتقال بیمار به این مرکز مراحل اولیه بستری و مشاوره‌های لازم از جمله مشاوره بیهوشی برای وی انجام شد.

او خاطرنشان کرد: این جراحی نادر ساعت ۸ صبح روز عید قربان با حضور تیم جراحی و بیهوشی دانشگاه آغاز شد. با تلاش تیم بیهوشی تمام تمهیدات لازم بیهوشی و مدیریت راه هوایی برای بیمار فراهم شد.

این متخصص بیهوشی، یادآور شد: پس از بیهوشی و لوله‌گذاری بیمار به منظور اطمینان بیشتر برای این که پس از جراحی از نظر راه هوایی کودک به مخاطره نیفتد برای بیمار تراکئوستومی توسط جراحان فوق تخصص کودکان انجام شد تا راه هوایی از طریق گردن برای کودک فراهم شود و دغدغه‌ای از این نظر نداشته باشیم.

وی افزود: پس از تراکئوستومی فرایند برداشتن تومور توسط تیم جراحی آغاز شد وبا موفقیت کامل صورت گرفت. بیمار شرایط پایداری را در حین بیهوشی و جراحی تجربه کرد و تغییرات همودینامیکی رخ نداد.

مهدوی خاطرنشان کرد: خوشبختانه جراحی کاملا موفقیت آمیز و به خوبی پایان یافت و توده از داخل فک و دهان کودک خارج شد و به جای آن به صورت موقت پروتزی تعبیه شد.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به گفته این متخصص بیهوشی بیمارستان کودکان مفید پس از پایان عمل کودک به بخش آی سی یو منتقل شد و مراقبت‌های لازم را دریافت کرد و در حال حاضر حال بیمار رضایت بخش است و دوران نقاهت خود را طی می‌کند.

انتهای پیام

نشر مطالب پزشکی

به طور خلاقانه و منسجم، مفاهیم علمی پزشکی را به زبانی ساده و قابل فهم برای همه تبدیل می‌کنم. هدفم این است که هر کسی بتواند به سرعت به دانش پزشکی دسترسی داشته باشد.
دکمه بازگشت به بالا