بین الملل

مشاهده ابر‌های رنگین کمانی در آسمان انگلیس

مشاهده ابر‌های رنگین کمانی در آسمان انگلیس

ابر‌های رنگین کمانی عجیبی که مانند پورتال رنگارنگ به نظر می‌رسند اخیراً در آسمان شمالی ظاهر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اسپیس، ابر‌های رنگین کمانی عجیبی که مانند پورتال رنگارنگ به نظر می‌رسند اخیراً در آسمان شمالی ظاهر شده‌اند. این ابر‌های ناکرئوس که به عنوان ابر‌های استراتوسفر قطبی نیز شناخته می‌شوند، یکی از مرتفع‌ترین ابر‌های جو زمین هستند. آن‌ها گاهی اوقات به دلیل ظاهر مرواریدی چشمگیرشان، ابر‌های مادر مروارید نیز نامیده می‌شوند.

ابر‌های رنگین کمانی یا رنگین‌کمان ابری یک پدیده نوری رنگارنگ است که روی ابر‌ها رخ می‌دهد و معمولاً در کنار خورشید یا ماه ظاهر می‌شود. این پدیده شبیه به رنگ‌هایی است که روی حباب‌های صابون یا قطرات روغن بالای آب ظاهر می‌شود.

بر اساس گزارش اداره هواشناسی انگلیس، ابر‌های ناکرئوس بر روی مناطق قطبی در استراتوسفر پایین بین ۲۰ و ۳۰ کیلومتری زمین تشکیل می‌شوند. اکثر ابر‌های منظم نیز در فاصله  ۱۳ کیلومتر تشکیل می‌شوند.

محققان می‌گویند، به دلیل عرض جغرافیایی زیاد و انحنای سطح زمین، ابر‌های ناکرئوس توسط نور خورشید از زیر افق حالت روشن به خود می‌گیرند و آن را به سمت زمین منعکس می‌کنند. 

ذرات یخی که ابر‌های ناکرئوس را تشکیل می‌دهند بسیار کوچکتر از آن‌هایی هستند که ابر‌های معمولی را تشکیل می‌دهند؛ همانطور که نور خورشید از میان این ذرات ریز عبور می‌کند، پراکنده می‌شود و رنگ‌ها به طول موج‌های مختلف جدا می‌شوند و اثر خیره کننده رنگین کمان را در آسمان ایجاد می‌کنند.

این ابر‌ها اغلب به صورت خمیده و در شکل‌هایی شبیه به رنگین کمان در آسمان دیده می‌شوند. 

برخی از عواملی که می‌توانند شرایط بهتری برای دیدن ابر‌های رنگین کمان ایجاد کند، شامل بارش باران یا برف، وجود ذرات معلق در هوا و خورشید در زاویه‌ای مشخص می‌شود. شکل‌گیری این پدیده در مناطقی که دارای بارش بالا و رطوبت مناسب هستند، رایج‌تر است.

مشاهده ابر‌های رنگین کمان در آسمان یک تجربه جذاب و بی‌نظیر است و معمولاً توسط عکاسان طبیعت و علاقه‌مندان این زمینه ثبت می‌شود.

نشر بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای آموزشی و تحصیلی جهانی. با توانایی درک عمیق از چالش‌ها و موفقیت‌های آموزش و تحصیل در جهان، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای آموزشی، تحولات در آموزش و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما دیدی جامع از تحولات آموزشی و تحصیلی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا