علم و سلامتکسب و کار ویژه

چرا قهوه میخوریم خوابمان می گیرد

بعد از اینکه از خواب پا میشید انتظار دارید که با خوردن یک فنجان قهوه در وعده صبحانه انرژی لازم برای ادامه روز داشته باشید. ولی گاهی وقت ها ممکن است به جای اینکه قهوهخستگی و خواب آلودگی شما رو کاهش بده، بیشتر شما رو خسته کنه. دلیل این اتفاق چی میتونه باشه؟ اگر قهوه بیشتر از اینکه خستگی شما رو رفع کنه، شما رو خسته می کنه  حتما باید یک دلیل منطقی پشت آن باشد در ادامه قصد داریم این دلایل را بررسی کنیم.

چرا قهوه میخورم خوابم میاد؟

به طور کلی قهوه ساز مباشی 2010  با مسدود کردن گیرنده های آدنوزین در مغز شما باعث می شود که پیام های خواب آلودگی به مغز نرسد در نتیجه شما احساس خواب آلودگی نخواهید کرد. ممکن است این دلایل ناشی از مصرف بی رویه شکر یا شیر باشد اما واقعا کدام دلیل باعث خواب آلودگی بیشتر شما بعد از نوشیدن قهوه می شود؟ دلایل اینکه چرا قهوه شما را خسته می کند؟ در ادامه مقاله ما دلایل مختلف خواب و خواب آلودگی را بررسی می کنیم. کافئین می تواند بر استرس تأثیر بگذارد

کورتیزول به عنوان هورمون استرس شناخته می شود. تحقیقات نشان می دهد که باعث افزایش سطح کورتیزول بدن می شود. وقتی سطح کورتیزول افزایش پیدا می کند بدن در حالت آماده باش قرار می گیرد و منجر به احساس اضطراب و استرس می شود که می تواند شما را بیدار نگه دارد. اگرچه احساس استرس و اضطراب می تواند در خواب آلودگی شما را کاهش دهد اما می توانند در اواخر روز منجر به احساس خستگی شوند. قهوه اثرات آدنوزین را مسدود می کند آدنوزین مولکولی است که به طور طبیعی توسط بدن شما تولید می شود و می تواند باعث خواب آلودگی شود. وقتی قهوه می نوشید، بدن شما موجود در آن را جذب می کند و زمانی که این به مغز شما می رسد، به گیرنده های آدنوزین شما می چسبد.

کافئین می تواند جلوی اثرات آدنوزین را بگیرد، این همان چیزی است که باعث می شود بعد از یک فنجان قهوه صبحگاهی احساس هوشیاری کنید. با این حال، هنگامی که کافئین از بین می رود، بدن شما ممکن است با تجمع آدنوزین مواجه شود که به یکباره به شما ضربه می زند، به همین دلیل است که قهوه باعث می شود احساس خستگی کنید. ممکن است تحمل شما نسبت به کافئین زیاد باشد اگر به طور منظم قهوه یا کافئین مصرف می کنید ممکن است از پس از مدتی تحمل شما نسبت به کافئین افزایش پیدا کند و باعث شود انرژی لازم برای رفع خواب آلودگی را دریافت نکنید. از آنجایی که کافئین با مسدود کردن اثرات آدنوزین عمل می کند، بدن شما ممکن است شروع به تولید گیرنده های آدنوزین بیشتری به عنوان پاسخ کند.

شیرین کننده ها می توانند قند خون را افزایش دهند اگر شما قهوه خود را با شکر می نوشید ممکن است فکر کنید که شکر مقصر واقعی خواب آلودگی شما بعد از خواب است. شکر، عسل یا سیروپ ها ممکن است باعث افت قند شوند ولی باعث از بین رفتن کافئین قهوه نمی شوند. اگر بدن شما به شیرین کننده ها مثل شکر عادت نداشته باشد، ممکن است بدن شما، برای پاسخ به شیرین کننده ها، شروع به تولید انسولین اضافه کند. این کار باعث می شود سطح گلوکز خون کاهش پیدا کند و منجر به افت قند می شود. اگر می خواهید ببینید، شکر یا هر شیرین کننده دیگری باعث می شود شما خواب آلود بشید بهتر است دست به امتحان کردن بزنید و یک بار قهوه خود را بدون شیرین کننده بنوشید و تاثیراتش رو ببینید.

ممکن است لبنیات موجود در قهوه تاثیر گذار باشد

لبنیات حاوی یک اسید آمینه به اسم تریپتوفان هست که با خواب آلودگی مرتبط هست. اگر چه ممکن است لبنیات برای شب خوب باشند اما نوشیدن قهوه با شیر در صبحانه ایده خوبی به نظر نمی رسد. پس اگر قهوه صبحگاهی خود را با شیر میل می کنید احتمالا مقصر اصلی خواب آلودگی شما حتی بعد از نوشیدن قهوه، می تواند لبنیات باشد. صبح به جای نوشیدن قهوه با شیر می توانید قهوه را با یک جایگزین گیاهی مثل شیر فندوق یا شیر سویا میل کنید. کافئین ادرار آور است احتمالا بعد از نوشیدن قهوه یا هر نوشیذنی حاوی کافئین احساس کردید که باید از دست شویی استفاده کنید. تحقیقات نشان داده است که قهوه می تواند ادرار آور باشد و این مورد باعث می شود که آب و نمک موجود در بدن شما دفع شود. اگر شما قهوه خود را با میزان کافی آب ننوشید ممکن است موارد زیر برای شما پیش بیاید.

  • خستگی
  • سرگیجه
  • گیج شدن
  • تشنگی
  • خشکی دهان
  • خشکی پوست

برای اینکه بعد از نوشیدن قهوه، بدن شما دچار کم آبی نشود مراقب باشید در طول روز میزان آب کافی به بدن شما برسد. ممکن است قهوه شما کپک زده باشد بیشتر از اینکه کپک در قهوه شما ناخوش آیند باشه، آلودگی ناشی از کپک قهوه می تواند باعث ایجاد خواب آلودگی بشه یا باعث میشه که خواب آلودگی شما از بین نرود. این به این دلیل است که برخی از دانه‌ های قهوه حاوی مایکوتوکسین هستند، نوعی کپک که با خستگی مزمن مرتبط است. متأسفانه، اثرات کپک در قهوه شما می تواند بسیار شدیدتر از خستگی باشد. مطالعات نشان می دهد که کپک قهوه باعث ایجاد تومور کبد و کلیه بشود و برای بعضی ها سرطان زا هست.

مایکوتوکسین ها مواد شیمیایی سمی طبیعی هستند که توسط کپک هایی که روی قهوه، غلات و بادام زمینی رشد می کنند، تولید می شوند. در دوز های بالا، مایکوتوکسین ها برای بدن بسیار مضر هستند و واکنش های خطرناکی مانند التهاب ریه ها و مشکل در تنفس و تب بالا ایجاد می کنند. قهوه می تواند اثر معکوس داشته باشد. از آنجایی که قهوه به عنوان یک محرک برای هوشیاری و کاهش خواب آلودگی می شود با کم شدن کافئین در بدن بدن شما به سرعت واکنش نشان می دهد و احساس خواب آلودگی می شود. تحقیقات نشان می دهد بعضی اوقات ممکن است آنقدر خسته و خواب آلود باشید که حتی کافئین موجود در قهوه روی شما تاثیر گذار نباشد و حتی ممکن است بیشتر خواب آلود شوید.

سطح انرژی ما به طور طبیعی در طول روز به عنوان بخشی از ریتم شبانه روزی ما در نوسان است. ساعت درونی بدن ما در یک چرخه 24 ساعته کار می کند. بنابراین اگر کم خوابی داشته باشید ممکن است دوره های کم خوابی و انرژی بالا را تجربه کنید. یکی از دوره هایی که باعث می شود شما احساس خستگی کنید، بعد از ظهر هست حتی اگر شما روی خواب خود حساس هستید و شب ها خوب می خوابید ممکن است بعد از ظهر احساس خستگی کنید.

قهوه چه ربطی به این موضوع دارد؟ خوب، اگر قهوه یا هر نوشیدنی کافئین دار دیگری مصرف کرده اید، ممکن است به عنوان بخشی از این کاهش انرژی، احساس خستگی کنید. ممکن است در حال ترک کافئین باشید با اینکه ممکن است شما کافئین را به طور کامل ترک نکرده باشید و مقدار کمتری نسبت به قبل قهوه یا کافئین مصرف می کنید، ممکن است احساس خواب آلودگی کنید. این به این معنی هست که تحمل بدن شما نسبت به قهوه بسیار بالا رفته و مصرف مقدار کم قهوه روی شما تاثیر گذار نیست  همچنان احساس خواب آلودگی و خستگی می کنید.

قهوه خوبی نمی نوشید همیشه می گویند هر چی پول بدی آش میخوری، و قهوه هم از این قائده مستئنی نیست. اگر قهوه قدیمی و کهنه شده می خرید یا قهوه که قیمت بسیار پایینی دارد، نباید انتظار خیلی بالایی از آن داشته باشید. لزوما قهوه با کافئین بالا نیست! میتونه کافئینش پایین باشه ولی قند و موارد دیگری رو در خود داشته باشد که نتیجه خوش آیند تری در بدن ما دارد. توصیه میکنم حتما به اتیوپی و دیگر قهوه های پرمیوم کافی استور سربزنید

موقع خوبی از روز قهوه نمی نوشید اگر صبح با معده خالی قهوه می نوشید باید بگویم که این ممکن است باعث ایجاد خواب آلودگی در طول روز برای شما شود. تحیقیقات نشان داده است که، نوشیدن قهوه با معده خالی می‌تواند کورتیزول بدن را افزایش دهد که در سطح آن در صبح به خودی خود بالاست که می‌تواند بر نحوه تنظیم انرژی و هوشیاری بدن شما تأثیر بگذارد. به عبارت دیگر: می‌تواند چرخه خواب شما را از بین ببرد و در ساعاتی که باید در بیشترین انرژی خود را داشته باشید، احساس بی‌حالی کنید. در عوض می توانید قهوه خود را یکی دو ساعت بعد از بیدار شدن بنوشید تا بتوانید انرژی لازم برای ادامه روز را دریافت کنید.

و پیشنهادات خودتون رو با ما به اشتراک گقهوه و خواب آلودگی یک مشکل رایج! قهوه به طور قطع جز محبوب ترین نوشیدنی های جهان به حساب میاد که همه ما آن را با نام یک نوشیدنی ضد خواب میشناسیم. اما شاید جالب باشد بدانید که یک سوال بسیار رایجی که بسیاری از دوست داران قهوه از ما میپرسن این است که چرا با خوردن قهوه خوابم میگیره؟ ما یک نظرسنجی در کافی مافی انجام دادیم و جالب بود بدانید بیش از 60 درصد از دنبال کنندگان ما با این مشکل رو به رو بودن که در خیلی از موارد بعد از نوشیدن قهوه خوابشان میگیرد!! ما در این مقاله قصد داریم برای شما به طور دقیق بررسی کنیم که چرا نوشیدن قهوه بر روی بعضی افراد تاثیر کمی دارد و یا بالعکس به جای آنکه بعد از نوشیدن قهوه هوشیاری آنها بالا برود، دچار خواب آلودگی و کسلی می شوند.

دکمه بازگشت به بالا