عمومیکسب و کار ویژه

آموزش رسوب زدایی اسپرسو ساز و قهوه ساز

اگر برای خرید اسپرسوساز یا قهوه ساز هزینه زیادی پرداخت کرده اید، چیزی که برایتان خیلی مهم خواهد بود این است که از محصول جدید خود به خوبی نگهداری کنید. آب احتمالاً بزرگ ترین خطر برای اسپرسوساز شماست. آب باعث ایجاد رسوب آهک می‌شود که می‌تواند منجر به عملکرد ضعیف و در نهایت خرابی دستگاه و نیاز به تعمیر قهوه ساز بوش تهران شود. اگرچه یک دستگاه اسپرسوساز فوق اتوماتیک که برای رسوب زدایی دارای عملکرد به خصوصی است، اما بقیه دستگاه‌ها باید به صورت دستی رسوب زدایی شوند. خوشبختانه، رسوب زدایی اسپرسو ساز و قهوه ساز بسیار ساده است. ما در این بررسی از بلاگ تعمیرآنلاین به نحوه رسوب زدایی اسپرسو ساز و قهوه ساز خانگی می‌پردازیم.

اهمیت جرم گیری و تمیز کاری دستگاه‌های اسپرسو ساز

باید دستگاه اسپرسوساز خود را رسوب زدایی کنید، زیرا آب حاوی مواد معدنی و آلاینده‌هایی است که به مرور زمان می‌تواند بر عملکرد دستگاه‌های اسپرسوساز و حتی طعم قهوه تأثیر بگذارد. فشار و گرمای تولید شده توسط دستگاه اسپرسوساز که به استخراج روغن‌های خوشمزه قهوه و ترکیبات طعم دهنده کمک می‌کند، همچنین باعث افزایش میزان پوسته پوسته شدن در دستگاه‌های قهوه ساز در طول فرآیند تهیه این نوشیدنی‌ها می‌شود.

یادگیری نحوه تمیز کردن اسپرسو ساز باعث می‌شود تا دستگاه از هرگونه آهک، باقیمانده قهوه و باکتری‌های مضر پاک شود. شستشو با محلول رسوب‌ زدا می‌تواند عمر دستگاه اسپرسوساز شما را افزایش دهد و طول عمر قطعاتی که اغلب تعویض می‌شوند، مانند نازل بخار را بیشتر کند. اگر یک دستگاه قهوه ساز اتوماتیک دارید، احتمال زیادی وجود دارد که یک چرخه رسوب زدایی خودکار در آن تعبیه شده باشد، اما جرمگیری قهوه ساز دستی برخلاف تعمیر قهوه ساز گوسونیک؛ باید توسط خودتان انجام شود.

آیا در صورت استفاده از آب فیلتر شده، باید دستگاه اسپرسوساز خود را رسوب زدایی کنم؟

حتی اگر از آب فیلتر شده استفاده می‌کنید، باید دستگاه اسپرسوساز خود را رسوب زدایی کنید. فیلتر کردن آب میزان رسوب در دستگاه اسپرسوساز شما را کاهش می‌دهد، اما آن را به طور کامل از بین نمی‌برد. ما به طور کلی توصیه می‌کنیم از آب فیلتر شده برای دم کردن نوشیدنی استفاده کنید. فیلتر کردن آب می‌تواند با استفاده از دستگاه فیلتراسیون آب سخت انجام شود که به سیستم لوله کشی آب شما وصل می‌شود.

اگر دستگاه اسپرسوساز خود را رسوب زدایی نکنید، ممکن است دستگاه شما دچار مشکلاتی مانند فشار کم آب، گرمای نامناسب و همچنین خرابی دستگاه به دلیل تجمع رسوب شود. عدم تمیز کردن و رسوب زدایی دستگاه اسپرسوساز می‌تواند عواقب بسیار بدی به همراه داشته باشد. دستگاه‌های قهوه ساز از یک سری لوله‌ها و خروجی‌های پیچیده و اغلب بسیار ظریف تشکیل شده اند.

بسیاری از لوله‌ها برای حفظ فشار کاربرد دارند، بنابراین به راحتی با رسوبات مسدود می‌شوند. این امر به مرور زمان‌ طعم قهوه شما را تغییر می‌دهد. درنهایت، دستگاه قهوه ساز شما شات‌هایی تلخ، ترش یا ضعیف تولید می‌کند. در بدترین حالت، لوله‌های دستگاه شما به دلیل تجمع رسوب آهک کاملاً مسدود می‌شوند و دستگاه به کلی از کار می‌افتد.

بهترین روش‌های رسوب زدایی قهوه ساز و اسپرسوساز

شما می‌توانید از محلول‌های رسوب زدایی تجاری یا قرص‌ها برای جرم گیری دستگاه قهوه ساز خود استفاده کنید. بهتر است در صورت امکان به جای مواد خانگی از محلول‌های رسوب زدایی تجاری استفاده کنید. برندها و انواع مختلفی در دسترس هستند. با این حال روش‌های خانگی می‌توانند ارزان و در عین حال کاربردی باشند.

احتمالاً همه ما در برهه ای از زندگیمان از مزایای سرکه بهره مند شده ایم. برخی از افراد پیشنهاد می‌کنند دستگاه قهوه ساز خود را با سرکه، جوش شیرین یا حتی اسید سیتریک تمیز کنید. درست است که سرکه‌ها و اسیدها دارای خواص تمیز کنندگی بسیار چشمگیری هستند و مخلوط کردن آنها با آب گرم می‌تواند راه حلی بسیار کم هزینه محسوب می‌شود، اما بهتر است به سراغ محلول تجاری مطابق با برند دستگاه خود باشید. این محصولات مطابق با قطعات دستگاه شما فرموله شده اند. در هر صورت، یکی از این سه ماده را برای رسوب زدایی دستگاه خود انتخاب کنید:

1- اسید سیتریک

اسید سیتریک به طور طبیعی در مرکباتی مانند لیمو ترش یافت می‌شود. همچنین به صورت پودر خشک در بازارها و خواربارفروشی‌ها به فروش می‌رسد. این ماده در آشپزی به عنوان جایگزینی برای سرکه یا آب لیمو کاربرد دارد. از این ماده به عنوان رسوب زدا برای دستگاه‌های قهوه ساز استفاده می‌شود. شما می‌توانید اسید سیتریک را در فروشگاه‌های مواد غذایی خریداری کنید. برای جرم گیری قهوه ساز باید یک لیتر آب را به دو قاشق غذاخوری اسید سیتریک اضافه کنید.

2- سرکه

محلول رسوب زدایی سرکه برای دستگاه‌های اسپرسوساز می‌تواند مناسب باشد، پس نسبت 25 درصد سرکه به 75 درصد آب را برای جرم گیری در نظر بگیرید. اگر چه سرکه به رسوب زدایی کمک می‌کند، اما به آرامی اجزای فلزی قهوه ساز را به ویژه آنهایی که مخزن آلومینیومی دارند، از بین می‌برد. حتی سرکه تأثیر نامطلوبی بر طعم قهوه دارد. پس توصیه می‌کنیم به دفعات از این روش برای تمیز کردن دستگاه خود استفاده نکنید.

3- محصول رسوب زدایی تجاری

محلول رسوب زدایی به گونه ای فرموله شده است که فقط رسوبات آهک را از بین ببرد و به قطعات کار دستگاه اسپرسوساز شما آسیب نرساند. در حقیقت، محلول رسوب زدایی برای رسوب زدایی دستگاه قهوه ساز بهتر از سرکه و اسید سیتریک است. فرآیند رسوب زدایی باید با دقت انجام شود تا طول عمر دستگاه شما حفظ شود. بنابراین محلول رسوب زدایی تجاری برای این کار طراحی شده است. محصول رسوب زدای تجاری برای دستگاه شما 100 درصد کاربردی است و هیچ گونه جنبه منفی ندارد.

نکته: استفاده از مواد طبیعی دیگر مانند جوش شیرین یا آبلیمو نیز توصیه نمی‌شود. جوش شیرین ممکن است یک پاک کننده مفید برای قسمت‌های بیرونی و جداشدنی دستگاه باشد، اما از آنجایی که در آب حل نمی‌شود و اسیدی نیست، برای رسوب زدایی مناسب نخواهد بود.

آموزش صحیح تمیزکردن و شستشوی اسپرسو ساز

در ادامه نحوه رسوب زدایی دستگاه اسپرسوساز آورده شده است:

  1. دستگاه خود را روشن کنید و بگذارید تا با فشار کامل دیگ گرم شود. سپس دستگاه را خاموش کنید، بگذارید خنک شود و شیر آب گرم را باز کنید. با استفاده از اهرم دم که روی دستگاه نصب شده است، اجازه دهید تا آب از دیگ از طریق نازل تخلیه شود. پس از تخلیه تمام آب، شیر آب گرم را ببندید.
  2. محلول رسوب زدای خود را طبق دستورالعمل بسته مخلوط کنید. در صورت استفاده از پودر یا قرص حتماً هم بزنید تا محلول کاملاً حل شود. محلول به مخزن آب دستگاه اضافه کنید و قهوه ساز خود را روشن کنید. این کار پمپ را فعال می‌کند که به نوبه خود دیگ را با محلول رسوب زدایی پر می‌کند.
  3. پورتافیلتر را با فیلتر سبد در محل خود قرار دهید و اهرم دم را به مدت 20 تا 30 ثانیه نگه دارید و بگذارید دستگاه کار کند.
  4. حالا بگذارید محلول در دیگ کار کند. پس از 20 دقیقه،‌ محلول رسوب زدایی را از دستگاه خارج کنید.
  5. دستگاه را خاموش کنید و شیر آب گرم را باز کنید تا محلول باقیمانده تخلیه شود.
  6. مخزن آب را خارج کرده و در آب گرم بشویید. سپس دستگاه را پر کرده و آن را دوباره روشن کنید، به پمپ اجازه دهید تا دیگ را با آب تازه پر کند.
  7. فیلتر را وصل کرده و دستگاه را 3 بار به مدت 20 تا 30 ثانیه روشن کنید تا شیر انبساط آبکشی شود.
  8. اگر مبدل حرارتی دارید، فیلتر را بردارید و بگذارید دستگاه به مدت 60 ثانیه کار کند تا مبدل حرارتی را بشوید.

هر چند وقت یکبار باید اسپرسو ساز خانگی را جرم گیری کرد؟

شما باید به طور متوسط هر دو ماه یک بار دستگاه اسپرسوساز خود را رسوب زدایی کنید. اگر در منطقه ای زندگی می‌کنید که لوله کشی دارای آب سخت است، باید رسوب زدایی را با دفعات بیشتری انجام دهید تا آب تمیز در دستگاه شما جریان داشته باشد. بسته به اینکه چقدر از دستگاه خود استفاده می‌کنید، این کار باید تقریباً یک بار در ماه انجام شود. اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که در یک منطقه با آب نرم زندگی می‌کنید، ممکن است بتوانید حداقل چهار بار در سال رسوب زدایی کامل را انجام دهید. با این حال، اگر متوجه شدید که دستگاه شما کمی عجیب کار می‌کند، ممکن است این مشکل نشانه ای از تجمع رسوب باشد. پس دست به کار شوید و مشکل اصلی را پیدا کنید.

کلام آخر

دستگاه‌های قهوه ساز و اسپرسو ساز در هر کافی شاپ، رستوران یا حتی منازل وجود دارند. این دستگاه‌ها همچنین به طور شگفت انگیزی ظریف هستند و نگهداری آنها می‌تواند چالش برانگیز باشد. اگر به دنبال راهی برای حفظ بهترین عملکرد دستگاه اسپرسوساز خود هستید، باید نحوه رسوب زدایی اسپرسو ساز و قهوه ساز خود را بدانید.

در این مطلب از بلاگ تعمیرآنلاین ما نحوه رسوب زدایی اسپرسو ساز و قهوه ساز را به شما آموزش دادیم. پس اگر تاکنون به تمیز کردن دستگاه خود و رسوب زدایی آن توجه نداشتید، همین امروز کار جرم گیری را انجام دهید. مواردی که جهت جرمگیری رسوب اسپرسوساز در این مقاله نام بردیم، جهت جرمگیری پرینتر قبل از شارژ کارتریج اصفهان نیز کاربرد دارند.

دکمه بازگشت به بالا