علم و سلامتکسب و کار ویژه

0 تا 100 عمل بلفاروپلاستی | مزایا، معایب و هزینه

بلفاروپلاستی چیست؟

به نقل از دکتر ساعدی؛ با افزایش سن و پدیدار شدن علائم و آثار پیری بر پوست و چهره افراد، گاهی اوقات شاهد پیدایش چین و چروک در اطراف پلک و یا پفالود شدن پلک ها می شویم که چهره را کسل و خسته نشان می دهد. عمل بلفاروپلاستی پلک به برداشت چربی ها و پوست اضافی پلک و بازسازی و شکل دهی مجدد عضلات پلک ها گفته می شود که موجب زیبایی پلک ها و جوان تر شدن صورت می شود.

انواع بلفاروپلاستی (جراحی پلک بالا و پلک پایین)

جراحی بلفاروپلاستی در 2 ناحیه امکان پذیر است:

 1. جراحی پلک بالا: پزشک متخصص با ایجاد برشی در پلک بالای مراجع کننده، اقدام به برداشتن چربی و پوست اضافی پلک و گاهی تغییر محل و شکل اتصالات عضلات پلک فوقانی می کند.
 2. جراحی پلک پایین: در بلفاروپلاستی پلک پایین به این صورت است که با ایجاد برش از قسمت داخلی پلک و بدون برش پوستی اقدام به برداشتن چربی اضافی پلک تحتانی می کند و در صورت نیاز به برداشت پوست اضافی این قسمت،با یک برش سطحی پوستی ترمیم می شود.

عموما این جراحی با تصحیح محل لیگامان های نگهدارنده پلک همراه است که منجر به رفع افتادگی گوشه پلک ها نیز می شود.

کاربردهای موثر بلفاروپلاستی:

زمانی که افتادگی پلک ها ایجاد شده است با هر نگاه در آینه طبیعتا توجه انسان به این شکل ناخواستنی جلب می شود و به فکر برطرف کردن آن می افتد. علاوه بر آن این افتادگی پلک ها مشکلاتی در میدان بینایی ایجاد می کند و تلاش ناخودآگاه دائم برای باز نگهداشتن چشم ها منجر به خستگی مضاعف می شود. بنابراین بلفاروپلاستی هم کاربرد زیبایی دارد و هم کاربرد درمانی. زمانی که افتادگی پلک و شل شدن پوست آن، منجر به کاهش میدان دید در فرد می شود، توصیه می کنیم با انجام بلفاروپلاستی، اقدام به رفع این مشکلات کنند.

تاثیر افتادگی پلک بر عملکرد کلی چشم چیست؟

بخشی از مردمک چشم پشت پلک های فروافتاده مشخص می شود و لذا منجر به کاهش نور ورودی به چشم و طبیعتا کاهش بینایی می شود.

گاهی اوقات افرادی به ما مراجعه می کنند که از کاهش سطح بینایی شان در اثر افتادگی پلک شکایت دارند. البته در موارد خفیف تا متوسط افتادگی پلک، لزوما کاهش بینایی وجود ندارد اما غالبا خستگی چشم ها با تلاش دائمی عضلات جهت باز ماندن چشم به وجود می آید.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چگونه انجام می شود و مراحل آن چیست؟

جراحی بلفاروپلاستی نیاز به بیهوشی ندارد و به صورت سرپایی انجام می شود. جراحی بلفاروپلاستی طی مراحل زیر انجام می شود:

 • معاینات کامل و در موارد خاص در صورت لزوم، آزمایش خون انجام می شود.
 • جراحی با بی حسی موضعی و در شرایطی که احیانا بیماری دچار استرس باشد، با آرامبخش های همراه بسته به نوع بلفاروپلاستی انجام می شود.
 • با ایجاد برش در قسمت پلک، چربی های اضافی و پوست اضافی پلک برداشته می شود.
 • محل برش بعد از اتمام کار بخیه زده می شود. البته در بلفاروپلاستی تحتانی، در مواردی که فقط خارج کردن چربی انجام می شود، نیازی به بخیه نمی باشد.

نوع بیهوشی در عمل بلفاروپلاستی چگونه است؟

جراحی پلک از طریق روش های مختلف انجام می شود. بسته به وضع و شرایط بیمار، بررسی می کنیم که کدام روش برای کدام بیمار مناسب تر است. در روش بیهوشی عمومی یا General anesthesia بیمار به طور کامل بیهوش می شود. البته این مورد عموما در جراحی های بلفاروپلاستی کاربردی ندارد مگر اینکه همراه با لیفت پیشانی انجام شود.

اما در بیحسی موضعی یا Local anesthesia، از طریق تزریق بیحسی، ناحیه مورد نظر بیحس می شود. در این روش بیمار کاملا هوشیار است اما دردی را حس نمی کند. عموما برای پیشگیری از عوارض های ناشی از بیهوشی عمومی، از روش بیحسی موضوعی استفاده می شود.

آیا جراحی بلفاروپلاستی با درد همراه است؟

به طور کلی جراحی بلفاروپلاستی یکی از کم عوارض ترین و کم درد ترین جراحی های رایج است. چرا که به ناحیه مورد نظر، بیحسی تزریق شده است و بیمار دردی را احساس نخواهد کرد. برای درد بعد از عمل هم توسط پزشک متخصص، داروهای مسکن تجویز می شود تا درد از بین برود.

مدت زمان عمل بلفاروپلاستی چقدر است؟

معمولا به مدت 1 تا نهایتا 2 ساعت انجام می پذیرد. در مواقعی که بیمار نیاز به جراحی هر 4 پلک داشته باشد، ممکن است این زمان کمی طولانی تر شود.

مناسب ترین سن برای اقدام به جراحی بلفاروپلاستی از چه سنی است؟

 • نمی توان به طور قطع برای اقدام به جراحی سنی را در نظر گرفت ولی معمولا این نوع جراحی محدودیت سنی ندارد و افراد بعد از سن بلوغ می توانند اقدام به جراحی کنند. خصوصا در موارد پلک های شرقی یا آسیایی که در هموطنان شرق کشور ما نیز شایع ست، با توجه به ایجاد وب در ناحیه داخلی پلک ها و فقدان کریز عموما در سنین پایین تر تقاضا برای ایجاد پلک زیباتر وجود دارد.
 • کسانی که سابقه بیماری های خاص نداشته باشند.
 • کسانی که افتادگی پوست یا شل بودن پوست پلکشان باعث افتادگی پلک و ظاهر پفالود در آن ها شده است.
 • برای داشتن دید و بینایی بهتر و واضح تر و کاهش خستگی و احساس سنگینی چشم ها
 • همچنین معمولا در کسانی که عینکی هستند، استفاده از عینک با وجود افتادگی پلک برایشان دشوار و خسته کننده است. بنابراین این افراد متقاضیان این نوع جراحی می باشند.

قبل از اقدام به جراحی بلفاروپلاستی، چه نکات مراقبتی را باید رعایت کرد؟

در جراحی بلفاروپلاستی، همانند سایر جراحی ها، قبل از اقدام به عمل، فرد مستلزم به رعایت نکاتی است تا روند جراحی بدون ایجاد هیچ اختلالی طی شود.

 • اگر دارویی مصرف می کنید درباره تاریخچه مصرف دارو و اینکه به چه علت و از چه زمانی مصرف می کنید حتما پزشک را مطلع سازید.
 • در صورت مصرف مکمل های ویتامینی و همچنین داروهایی با ترکیبات گیاهی خصوصا گیاهانی مانند شیرین بیان، زیره و … حتما پزشک خود را مطلع فرمایید.
 • از 2 هفته قبل از اقدام به جراحی بلفاروپلاستی، از مصرف دخانیات و الکل پرهیز کنید، چرا که نیکوتین موجود در سیگار و دخانیات باعث می شود روند بهبودی بعد از عمل کند پیش رود.
 • به مدت 2 هفته قبل از جراحی، از مصرف داروهای التهابی، آسپرین و مسکن ها پرهیز کنید.
 • روز عمل بلفاروپلاستی، هیچ گونه آرایشی بر روی پوست خود نداشته باشید و صورت خود را بشویید.
 • اگر داروهایی برای فشار خون مصرف می کنید حتما پزشک را در جریان بگذارید.
 • قبل از اقدام به عمل، وضعیت جسمی بیمار توسط پزشک معاینه می شود و مورد بررسی قرار می گیرد. گاهی اوقات آزمایشاتی برای بیمار تجویز می شود.
 • روز عمل، غذای سبک میل کنید.

اقدامات مهم بعد از انجام جراحی بلفاروپلاستی

برای دیدن نتیجه مطلوب و روند بهبودی سریع تر، مستلزم رعایت نکات مهمی بعد از جراحی بلفاروپلاستی هستید:

 • در 48 ساعت اول بعد از جراحی، برای رفع کبودی های دور چشم و رفع تورم می توانید از کمپرس سرد در فواصل هر 10 دقیقه استفاده کنید، به این صورت که 10 دقیقه کمپرس سرد را در محل جراحی قرار داده و پس از 10 دقیقه استراحت دهید.
 • در 48 ساعت اول بهتر است هنگام خواب از دو بالش استفاده کنید و سر در موقعیت بالاتری قرار گیرد. ترجیحا از خوابیدن مداوم بر روی یک پهلو پرهیز کنید.
 • مصرف نمک را در 48 ساعت اول محدود کنید، در عوض از میوه جات و سبزیجات بیشتر استفاده نمایید.
 • برای بهبود سریع تر و بهتر کبودی ها پس از 48 ساعت اول، می توانید از روز سوم پس از جراحی، کمپرس گرم و در صورت صلاحدید پزشک گاهی همراه با ماساژ ملایم به کار گیرید.
 • دوره بهبودی ممکن است تا 2 هفته به طول بیانجامد پس بهتر از چند روز اول، در خانه بمانید و استراحت و خواب کافی داشته باشید.
 • عموما بعد از انجام جراحی بلفاروپلاستی، حساسیت به نور خورشید زیاد است. بنابراین توصیه می کنیم به مدت 1 ماه از عینک های آفتابی در برابر نور خورشید استفاده نمایید.
 • حداقل به مدت 1 هفته از استفاده از لنزهای تماسی بپرهیزید.
 • در هفته اول از انجام ورزش و فعالیت های سنگین و یا حتی کتاب خواندن که به چشم فشار وارد می کند خودداری فرمایید.
 • در صورت صلاحدید، قطره های چشمی تجویز می دهد که طبق دستوراتی که به شما ارائه می شود باید به طور کامل آن را مصرف کنید.
 • در صورت تجویز آنتی بیوتیک یا هر دارویی بعد از عمل بلفاروپلاستی، به طور کامل و سر وقت آن ها را مصرف نمایید.

آیا جراحی بلفاروپلاستی، عوارض و خطرات جدی به دنبال دارد؟

معمولا درصد کمی از کسانی که جراحی بلفاروپلاستی انجام می دهند دچار عوارض می شوند، اما مدیریت این عوارض و رعایت کردن نکات مراقبتی باعث از بین رفتن این عوارض می شود. از رایج ترین و شایع ترین عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کبودی و تورم( که معمولا شایع است)
 • خشکی چشم
 • تاری موقت در دید
 • باز شدن جای زخم (در صورت عدم مراقبت بعد از عمل)
 • آسیب پوستی به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدون عینک آفتابی)

دوره نقاهت بعد از عمل چگونه است؟

طول دوره نقاهت و بهبودی عمل با توجه به افراد مختلف و میزان مراقبت بعد از عمل متفاوت است. بنابراین بسیار مهم است مواردی که باید بعد از عمل رعایت کنید را در نظر بگیرید. در صورت رعایت کردن موارد ذکر شده و استراحت بیشتر، عموما نهایتا 5 روز بعد از جراحی می توانند با حفظ نکات مراقبتی، به فعالیت روزمره خود بازگردند.

روند بهبودی بلفاروپلاستی به چه صورت است؟

هفته اول بعد از انجام عمل بلفاروپلاستی:

طبیعتا در هفته اول دردهای بعد از عمل کاهش می یابد ولی ممکن است عوارضی مانند کبودی ادامه پیدا کند که به مرور برطرف خواهد شد.

هفته دوم بعد از عمل

در این دوره عوارض های شایع از بین رفته است ولی استفاده طولانی از سیستم، موبایل و انجام فعالیت های سنگین توصیه نمی شود.

هفته سوم بعد از عمل

استفاده از لنز بلامانع است ولی استفاده از عینک آفتابی برای محافظت از چشم ها در برابر نور خورشید ضروری است. در صورت وجود عوارض عمومی مانند کبودی، جای نگرانی نیست چون به مرور زمان کاملا رفع خواهد شد.

ماندگاری عمل بلفاروپلاستی چقدر است؟

یکی از دغدغه های مراجعانمان این است که آیا عمل بلفاروپلاستی ماندگاری دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که معمولا نتایج عمل بلفاروپلاستی ماندگار است، هرچند نمی توان روند افزایش سن را کنترل کرد، اما باید در نظر گرفت که در صورت عدم انجام جراحی، اثرات افزایش سن بر روی پلک ها، آزاردهنده تر خواهد بود.

میانگین هزینه جراحی پلک در ساری چقدر است؟

هزینه جراحی پلک یا بلفاروپلاستی به عوامل و شرایط مختلفی بستگی دارد. همچنین می توان گفت تا حد زیادی بستگی به تبحر، تجربه و تخصص پزشک مرتبط با چشم دارد. با توجه به حساسیت هایی که این جراحی دارد هزینه های متفاوتی براورد می شود. ولی به دنبال ارزان ترین قیمت برای جراحی نباشید چرا که چشم ها اندام حساسی هستند و مسلما کیفیت جراحی مهم ترین چیزی است که باید به آن اهمیت دهید. لذا پزشک پس از معاینه و تعیین پلن جراحی، با توجه به خدماتی که به بیمار ارائه می دهد هزینه را به وی اطلاع دهد.

دکمه بازگشت به بالا