علم و سلامتکسب و کار ویژه

چگونه می توانم بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی را انتخاب کنم؟

نکات مهم برای انتخاب جراح عمل زیبایی و فوق تخصص جراحی پلاستیک

سپردن بدن خود به دستان متخصص زیبایی صورت در تهران و یا جراح پلاستیک یک عمل پیش پا افتاده نیست. لذا ضروری است که پزشک خود را با دقت انتخاب کنید. زیبایی اندام و چهره، چیزی نیست که بتوان آن را به دست هر پزشکی سپرد. چون نتیجه عمل، رابطه مستقیمی با اعتماد به نفس، زیبایی، روابط اجتماعی و بازخورد اجتماع دارد. بنابراین انتخاب فوق تخصص جراحی پلاستیک مناسب، مهم ترین کاری است که در ابتدا باید انجام دهید. در این مقاله به نکاتی که در انتخاب جراح عمل زیبایی و جراح پلاستیک باید توجه کرد خواهیم پرداخت.

جراحی زیبایی و جراحی پلاستیک چیست؟

اگرچه جراحی زیبایی اکثر جراحی های پلاستیک را تشکیل می دهد؛ اما در واقع جراحی های ترمیمی، جراحی دست، جراحی جمجمه صورت و درمان سوختگی نیز در حوزه جراحی پلاستیک قرار دارند. جراحی ترمیمی شامل ترمیم تمام ضایعات اکتسابی یا مادرزادی بافت و اندام است که بر پوست، زیر پوست و استخوان‌های سطح بدن تأثیر می‌گذارد.

به عنوان مثال، توده های عروقی مانند انگشت متصل، سوختگی های تروماتیک، برش ها و پارگی های مختلف اندام، زخم های مزمن و همانژیوم در این رشته جراحی هستند. از سوی دیگر، جراحی زیبایی شامل جراحی ها و تلاش برای زیباتر کردن بیشتر ظاهر بدن و به کمال رساندن آن می شود. هدف اصلی در اینجا بیشتر زیبایی شناختی است تا مشکل پزشکی.

جراحی پلاستیک رشته وسیعی است که تمامی این حوزه ها را پوشش می دهد. در طول دوره آموزش تخصصی جراحی پلاستیک، آموزش جراحی زیبایی نیز ارائه می شود. نگرانی ‌های زیبایی گاهی اوقات می‌ توانند بیماری ‌هایی را همراه با مشکلات پزشکی نشان دهند. برای مثال، مشکلات پزشکی و زیبایی شناختی را می توان با هم حل کرد؛ مانند اصلاح جراحی سینه های بسیار بزرگ یا بازسازی یک بدن بیش از حد چاق.

بر این اساس، حفظ عملکرد یک اندام و همچنین اصلاح زیبایی آن بسیار مهم است. به عنوان مثال، در جراحی زیبایی بینی هنگام فرم دادن به بینی، مشکلات تنفسی هم باید اصلاح شوند. جراحی پلاستیک به دلیل ماهیت خود با اختلالات پاتولوژیک مانند اختلالات بافتی در بدن عمومی، اسکارهای جراحی بعد از عمل جراحی، افتادگی ناشی از ضربه، می تواند مداخلات زیبایی را هم متناسب با نیاز بیمار انجام دهد.

جراحی پلاستیک و ترمیمی چه بیماری هایی را درمان می کند؟

 • اختلالات پلک
 • زخم های باز پس از ضربه و بیماری
 • شکستگی های صورت پس از ضربه و درمان جراحی آنها
 • سرطان های پوست و درمان جراحی
 • اختلالات عملکردی پس از سانحه دست و جراحی دست
 • میکروسرجری (پیوند بافت، عصب و ترمیم عروق)
 • درمان جراحی تومورهای پوستی
 • ناهنجاری های مادرزادی یا اکتسابی (شکاف لب، شکاف کام، انگشتان چسبیده مادرزادی)
 • سوختگی ها و اسکارهایی که باعث ناهنجاری های عملکردی و بدشکلی می شوند

جراح پلاستیک و زیبایی چه تفاوت هایی با هم دارند؟

در جراحی زیبایی، تمرکز بر بهبود ظاهر است. بهبود زیبایی، تناسب و فرم صورت مهم ترین اهداف جراح زیبایی هستمد. کار جراح زیبایی، تغییر و یا بازسازی بخش هایی از بدن از منظر زیبایی است.

هدف یک جراح پلاستیک، ترمیم و بازیابی شکل و عملکرد طبیعی بدن است. جراح پلاستیک علاوه بر بهبود زیبایی و تناسب ظاهری اعضای بدن، بخش هایی از بدن را که در اثر تصادفات ،سوانح، برخی بیماری ها و مشکلات مانند اختلالات ژنتیکی، دچار مشکلات حاد شده اند، ترمیم یا تعویض می کند. در واقع یک جراح پلاستیک، دانش و مهارت تخصصی طراحی یک بافت، پیوند پوست، مدیریت زخم های پیچیده را داراست.

حوزه فعالیت یک جراح پلاستیک گسترده تر از یک جراح زیبایی است. جراح پلاستیک علاوه بر بهبود و بازسازی زیبایی ظاهری فرد، وظیفه ترمیم اعضای آسیب دیده بیمار در اثر سوانح و بیماری ها را هم بر عهده دارد. در واقع جراحی زیبایی بخشی از جراحی پلاستیک و بارزترین بخش کار یک جراح پلاستیک است.

تجربه پزشک؛ مهم ترین عامل انتخاب

عواملی وجود دارد که مستقیماً به موفقیت عمل زیبایی بستگی دارد. مهم ترین این عوامل تجربه پزشک است. افرادی که تصمیم به انجام عمل زیبایی دارند باید در انتخاب پزشک به معیارهای زیر توجه کنند؛

 • جراحان پلاستیک به رشته های خاص خود تقسیم می شوند. تقسیم بندی به رشته ها نشان می دهد که پزشکان در زمینه مربوطه خدمات ارائه می دهند و تخصص خود را در این زمینه انجام می دهند. به همین دلیل ابتدا باید جویا شوید که پزشک در چه زمینه جراحی پلاستیک و یا زیبایی متخصص است.
 • تجربه پزشک زمان بهبودی و موفقیت عمل را افزایش می دهد. بنابراین، باید از تجربه پزشک آگاه شوید.
 • از پزشک درخواست کنید موارد قبلی را در عمل های مشابه ارائه نماید.
 • به طور معمول، جراحان پلاستیک با توافق با بیمارستان ها عمل می کنند. به همین دلیل باید متوجه شوید که پزشک، جراحی را در کدام بیمارستان انجام می دهد.

در انتخاب جراح زیبایی چه فاکتور هایی را باید در نظر گرفت؟

در انتخاب بهترین جراح زیبایی عوامل مختلفی را باید در نظر بگیرید. شما قرار است زیبایی صورتتان را به این شخص بسپارید. زیبایی و طراوت چهره، چیزی نیست که بتوان آن را به هر شخصی سپرد. تاثیری که نتیجه این جراحی بر مابقی عمرتان خواهد داشت، بیار گسترده و اساسی است. اعتماد بنفس، عزت نفس، زیبایی، روابط اجتماعی، بازخوردی که از اجتماع خواهید گرفت، فاکتور هایی هستند که تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. پس انتخاب مناسب ترین جراح زیبایی و یا بهترین کلینیک زیبایی مهم ترین کاری است که در ابتدا باید انجام دهید.

اما در این انتخاب چه فاکتورهایی را باید در نظر گرفت؟ در ادامه همراه با شما این فاکتور ها را بررسی خواهیم کرد.

سوابق علمی و تحصیلات دانشگاهی جراح

جراحی زیبایی سر و گردن، از نظر آکادمیک رشته ای فوق تخصصی است که برای رسیدن به این درجه فرد باید حدود 15 سال تحت تعالیم علمی و عملی قرار گیرد.

اولین چیزی که در انتخاب بهترین جراح لیفت باید مد نظر قرار دهید، سوابق علمی جراح و تیم پزشکی است. دارا بودن بورد تخصصی و فوق تخصص (فلوشیپ) جراحی پلاستیک و زیبایی یا فلوشیپ جراحی سر و گردن، لازمه این کار است.

میزان مهارت و دانش فنی جراح

جراحی زیبایی دانشی بروز است. روش های جراحی به طور پیوسته تغییر کرده و بهبود پیدا می کنند. روش های قدیمی منسوخ شده و با روش های بهینه تر، هم از نظر کیفیت جراحی و ماندگاری و هم از نظر نحوه انجام عمل، جایگزین می شوند.

بروز بودن مهارت و دانش فنی دکتر جراح فاکتور مهمی است که تاثیر مستقیم در نتیجه نهایی جراحی زیبایی شما خواهد داشت. بهترین جراح زیبایی کسی است که همواره در حال یادگیری و بروز رسانی دانش خود در زمینه های مختلف جراحی زیبایی و همچنین جنبه های زیبایی شناختی باشد.

شرکت فعال جراح در کنگره ها و همایش های تخصصی داخلی و خارجی که در زمینه جراحی زیبایی برگزار می شود، در این بروز رسانی و تقویت مهارت های جراحی تاثیر مستقیم دارد.

بررسی سابقه عمل های زیبایی انجام شده در کلینیک، توسط جراح و نیز تعداد عمل های زیبایی انجام شده، یکی از مهم ترین کار هاییست که برای انتخاب بهترین جراح و یا کلینیک باید انجام دهید. برای این کار می توانید از نمونه کارهایی که در سایت  کلینیک مورد نظر یا شبکه های اجتماعی شان مانند اینستاگرام قرار می گیرد، استفاده کنید

همه چیز فقط مهارت دکتر جراح نیست.

درست است که مهارت شخص جراح در نتیجه عمل زیبایی تاثیر بسیار زیادی دارد، اما این مهارت هنگامی به حد اعلای خود می رسد که تیمی همراهی کننده جراح نیز به مانند ایشان تخصص بالایی در حوزه وظایف خود داشته باشند.

به مانند حلقه های زنجیری که به هم متصلند، جراح، تیم جراحی، تیم مشاوره، تیم خدمات پس از جراحی و … در نتیجه جراحی و میزان کیفیت آن دخیل هستند.

پس در انتخاب بهترین جراح و کلینیک زیبایی، به کیفیت تیم حاضر در کلینیک نیز دقت کنید. برای مثال به نحوه پاسخگویی مشاوران آن کلینیک دقت کنید. اینکه آیا ابهامات و سوال هایتان را به خوبی جوابگو هستند؟!

دکمه بازگشت به بالا