تاثیر نرخ بهره بر بازار فارکس

تاثیر افزایش نرخ بهره در شامل مواردی همچون افزایش هزینه استقراض و وام گرفتن، افزایش پاداش نگهداری پول در بانک، کاهش تورم و کاهش احتمالی رشد اقتصادی می‌شود. تاثیر افزایش نرخ بهره در منجر به افزایش ارزش ارز رایج کشورها می‌شود. البته ترکیبی از انتظارت معامله گران از نرخ بهره و نرخ بهره اعلام شده، می‌تواند کاهش یا افزایش ارزش ارز را در این بازار تعیین کند. از آنجایی که متغیرهای اقتصادی خطی نیستند در ادامه به شرح اثرات افزایش نرخ بهره در اقتصاد و فارکس پرداخته و برای مثال خواهیم دید که لزوما افزایش نرخ بهره به کاهش تورم منجر نخواهد شد.

نرخ بهره چیست؟

نرخ بهره، هزینه‌ای که فرد وام گیرنده بایست به ازای استقراض پول به بانک بپردازد و سودی است که فرد سپرده گذار در بانک به ازای استفاده از پول خود به طریق دیگر از بانک دریافت می‌کند. برای مثال، نرخ بهره ۵٪ بدین معناست که وام دریافتی شما از بانک سودی معادل ۵٪ خواهد داشت. اگر پول خود را به مدت یک سال در بانک نگهداری کنید نیز سودی معادل ۵٪ دریافت خواهید کرد.

افزایش نرخ بهره چه تاثیری در اقتصاد دارد؟

تاثیرات افزایش نرخ بهره در اقتصاد شامل موارد زیر می‌شوند:

هنگامی که تورم در یک کشور افزایش می‌یابد، بانک مرکزی نرخ بهره را افزایش می‌دهد. در چنین شرایطی، بانک‌های تجاری برای گرفتن وام از یکدیگر یا بانک مرکزی باید هزینه بیشتری بپردازند. در نتیجه آنها این هزینه‌ی بیشتر را به مصرف کنندگان منتقل می‌کنند و نرخ بهره خود را در حدود نرخ بهره بانک مرکزی بالا می‌برند.

در چنین شرایطی مصرف کنندگان و تولیدکنندگانی که به استقراض نیاز دارند، کمتر وام می‌گیرند چون هزینه آن نسبت به قبل افزایش یافته است. در نتیجه، خرید کالاها و خدمات توسط مصرف کنندگان یا همان مردم کاهش می‌یابد و احتمال کاهش سرعت به دلیل عدم دسترسی ارزان و کافی به پول برای تهیه مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان وجود خواهد داشت.

تمایل به خرید و مصرف کمتر به معنای کاهش تقاضا در بازار است و کاهش تقاضا می‌تواند منجر به کاهش تورم شود.

 • افزایش نرخ بهره تنها یکی از ابزارهای برای کاهش تورم بوده و ممکن است در کشورهایی با مشکلات اقتصادی پیچیده به کاهش تورم منجر نشود.

علاوه بر این، روند قیمت در بازارهای مالی با افزایش نرخ بهره دستخوش تغییر می‌شود. برای مثال، احتمال افت قیمت سهام و استقبال بیشتر سرمایه گذاران از اوراق درآمد ثابتی همچون افزایش می‌یابد.

تاثیر افزایش نرخ بهره بر تورم چیست؟

به طور کلی اما نه همیشه، تاثیر افزایش نرخ بهره بر ، کاهشی است. در این رابطه بهتر است چرخه اقتصادی و نرخ بهره را شرح دهیم.

به نقل از ، زمانی که اقتصادها در حال گسترش هستند و رشد مثبت است، مصرف کنندگان درآمد بیشتری دارند. درآمد بیشتر منجر به خرج کردن بیشتر یا مصرف بیشتر می‌شود. در نتیجه، مردم پول بسیاری در دست دارند و تقاضای بالایی برای خرید کالاها و خدمات نسب به سرعتِ تولید آنها وجود دارد. در نتیجه پول بسیار و کالاهای کم به تولید تورم می‌انجامند.

 • در این شرایط، بانک مرکزی نرخ بهره را افزایش داده تا فرآیند وام گرفتن، پرهزینه شده و میزان تقاضای مردم برای کالاها و خدمات و به تبع تورم کاهش یابد.

اگر رشد تولید ناخالص داخلی منفی باشد، پدیده کاهش تورم یا تورم منفی ظهور می‌کند.

 • در این شرایط، بانک مرکزی نرخ بهره را کاهش داده تا میزان مصرف و سرمایه گذاری در پروژه‌ها و تولید بیشتر شده و تورم افزایش یابد.

در نهایت رشد اقتصادی و اشتغال بیشتر شده اما اگر پول یا تقاضا بیشتر از کالاهای موجود شود، دوباره تورم بیش از نیاز، افزایش پیدا کرده و چرخه تکرار می‌شود.

تاثیر نرخ بهره بر ارزش پول چیست؟

به طور کلی، افزایش نرخ بهره منجر به افزایش ارزش پول یک کشور می‌شود. به عنوان مثال، در کشوری همچون آمریکا افزایش نرخ بهره منجر به افزایش سرمایه گذاری‌های خارجی در این کشور می‌شود. با این وجود در کشورهایی مانند مکزیک که ریسک سرمایه گذاری در آنها بالاتر است، افزایش نرخ بهره نمی‌تواند ارزش پول آن را بیشتر کند.

علاوه بر این، در کشوری همچون ایران که انتظار مردم نسبت به کاهش ارزش پول آن در آینده نسبت به دلار آمریکا بیشتر است، بانک مرکزی مجبور است نرخ بهره را بیشتر کند تا کاهش ارزش بازپرداخت وام ریالی نسبت به ارزش دلاری آن جبران شود. البته ایران سیاست‌های خود را در این زمینه اعمال می‌کند که ممکن است در تضاد با سیاست‌های اقتصادی سایر کشورها باشد. بنابراین:

 • افزایش نرخ بهره، ارزش پول را بیشتر می‌کند به شرطی که سرمایه گذاری‌های خارجی بیشتر شود و ریسک سرمایه گذاری در کشور یا انتظار کاهش ارزش پول نسبت به سایر ارزها وجود نداشته باشد.

تاثیر افزایش نرخ بهره بر دلار آمریکا چیست؟

تاثیر افزایش نرخ بهره بر دلار، افزایش ارزش آن است. در واقع، زمانی که فدرال رزرو آمریکا، نرخ بهره بین بانکی را تغییر می‌دهد، نرخ بهره در کل اقتصاد آمریکا تغییر می‌کند و سرمایه گذاران خارجی ترجیح می‌دهند پول خود در که بازدهی بیشتری دارند، سرمایه گذاری کنند. بنابراین ارزهای خارجی در ازای دلار فروخته شده و دلار قوی‌تر می‌شود.

 بنابراین:

 • رابطه نرخ بهره و ارزش دلار، مستقیم است بدین معنی که افزایش نرخ بهره منجر به افزایش ارزش دلار می‌شود.

در ادامه به روایت از تاثیر قوی شدن ارزش دلار با توجه به افزایش نرخ بهره می‌پردازیم. سی ان ان در مصاحبه‌ای با لیزا شالت، مدیر ارشد سرمایه گذاری در شرکت مدیریت ثروت مورگان استنلی به اثرات افزایش نرخ بهره و رابطه‌اش با دلار پرداخته است. بر این اساس:

 • محصولات ساخت کشورهای خارجی نسبت به کالاهای ساخت آمریکا ارزان‌تر می‌شوند.
 • کالاهای ساخت آمریکا نسبت به کالاهای ارزان وارداتی، گران‌تر شده و صادرات کاهش می‌یابد.
 • کاهش صادرات به معنای تولید کمتر شرکت‌های آمریکایی و در نتیجه کاهش نیاز به نیروی کار و اشتغال می‌شود.
 • سفر خارجی برای ساکنین ایالات متحده ارزان‌تر می‌شود.
 • سفر خارجیان به آمریکا گران‌تر می‌شود در نتیجه تقاضا برای هتل‌ها و رستوران‌های آمریکایی کمتر می‌شود.

تاثیر افزایش نرخ بهره بر طلا چیست؟

تاثیر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بر طلا، معمولا (نه همیشه) کاهشی است. چرا که در این شرایط، علاقه سرمایه گذاران به خرید دارایی‌های با درآمد ثابت مانند اوراق قرضه که همراه با افزایش نرخ بهره با بازدهی بالاتری همراه شده‌اند، بیشتر است. افزایش نرخ بهره معمولا به هنگام افزایش تورم صورت می‌گیرد و افزایش تورم یکی از مهمترین مواردی است که سرمایه گذاران را به سمت خرید طلا به عنوان یکی دارایی امن جذب می‌کند. بنابراین:

تاثیر نرخ بهره در فارکس چیست؟

تاثیر نرخ بهره در فارکس، تغییر در نرخ تبادل ارزها است. از آنجایی که افزایش نرخ بهره می‌تواند منجر به افزایش ارزش پول یک کشور شود، خرید یک ارز با نرخ بهره بالاتر در برابر فروش یک ارز با نرخ بهره پایین‌تر با بازدهی همراه خواهد بود. البته برای این کار باید اقتصاد دو کشوری که قصد خرید یا فروش جفت ارز آن را دارید را با یکدیگر مقایسه کنید.

برای تحلیل تاثیر نرخ بهره در بروکر در فارکس؛ در کنار سایر متغیرهای اقتصادی و به دست آوردن تحلیلی جامع از نظر بنیادی می‌توانید از استفاده کنید. در این دوره، تمام آنچه که برای تحلیل جفت ارزها از نظر بنیادی نیاز دارید، آموزش داده می‌شود. علاوه بر این، می‌توانید با توجه به مباحث اقتصاد کلان این دوره، سرمایه گذاری‌های موفقی در بازارهای طلا، مسکن، بورس و … نیز داشته باشید.

چطور تاثیر نرخ بهره بر جفت ارزها را تحلیل کنیم؟

جهت تحلیل نرخ بهره در جفت ارزها موارد زیر را در نظر بگیرید.

۱- انتظارات از نرخ بهره در آینده

بازار فارکس بیشتر از آنکه متاثر از نرخ فعلی بهره باشد، متکی به انتظارات معامله گران و تحلیل آنها از نرخ بهره آتی در کشورهاست. به دلیل این که قبلا قیمت نسبت به نرخ بهره فعلی واکنش نشان داده است، اهمیت نرخ بهره آتی بیشتر می‌شود.

۲- تفاوتِ نرخ بهره در دو ارز

 • هنگامی که تفاوت نرخ بهره در دو ارز افزایش می‌یابد، ارزی که نرخ بهره بالاتر دارد، قوی‌تر می‌شود.
 • هنگامی که تفاوت نرخ بهره در دو ارز کاهش می‌یابد، ارزی که نرخ بهره پایین‌تر دارد، قوی‌تر می‌شود.
 • در مواردی که نرخ بهره دو کشور در جهت‌های مخالف حرکت می‌کند، بیشترین نوسانات در فارکس شکل می‌گیرد.

چطور نرخ بهره در کشورهای مختلف را پیش بینی کنیم؟

جهت پیش بینی نرخ بهره در کشورهای مختلف (انتظارات از نرخ بهره در آینده) و ترید کردن بر اساس آنها (و سایر فاکتورهای تحلیل تکنیکال و بنیادی) در بازار فارکس و یا بهترین بروکر ایرانی، می‌توانید از اقداماتی همچون تحلیل اطلاعیه‌های اصلی و تحلیل پیش بینی‌ها از نرخ بهره استفاده کنید.

۱- اطلاعیه‌های اصلی

اطلاعیه‌های مهمی که روسای بانک‌های مرکزی در جهان منتشر می‌کنند، می‌تواند به عنوان فاکتوری مهم جهت پیش بینی نرخ آتی بهره استفاده شود. بنابراین زمانی که قرار است هیئت مدیره هر کدام از هشت بانک مرکزی جهان به صورت علنی صحبت کنند، معامله گران فارکس باید از این فرصت به دست آمده برای تحلیل قیمت جفت ارزها استفاده کنند.

هشت بانک مرکزی بزرگ در جهان
کشور ارز
بانک مرکزی آمریکا ( سیستم فدرال رزرو) USD
بانک مرکزی اروپا EUR
بانک انگلیس GBP
بانک ژاپن JPY
بانک ملی سوئیس CHF
بانک کانادا
بانک مرکزی استرالیا
بانک مرکزی نیوزیلند NZD

در این زمینه می‌توان به نقل از به یک مثال اشاره کرد.

در ۱۶ ژوئیه سال ۲۰۰۸، رئیس فدرال رزرو آمریکا طی یک جلسه علنی به هنگام ارائه گزارشات شش ماهه سیاستهای پولی، اعلام کرد که دلار آمریکا در وضعیت خوبی قرار دارد و دولت مصمم به تثبیت آن است. سال ۲۰۰۸، سال بحران مالی در آمریکا بود و با اینکه ترس از رکود بر دیگر بازارهای مالی تاثیر گذاشته بود اما معامله گران فارکس، این سخنان قاطعانه را نشانه‌ای مثبت برای افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در نظر گرفتند. در نتیجه پیش از اعلام نرخ بهره، دلار دچار افزایش قیمت کوتاه‌مدت شد.

تصویر بالا نمودار جفت ارز EUR/USD را نمایش می‌دهد که در طول یک ساعت، قیمت آن ۴۴ پوینت کاهش یافت.

۲- تحلیل پیش بینی دیگران از نرخ بهره

بانک‌ها و معامله گران حرفه‌ای هر کدام به پیش بینی نرخ بهره در آینده می‌پردازند. بنابراین می‌توان از این تحلیل‌ها و میانگین گرفتن از نتایج آنها برای پیش بینی نرخ بهره و تاثیر آن بر قیمت جفت ارزها در فارکس استفاده کرد. اگر به دانش اقتصاد کلان و فاندامنتال فارکس مسلط باشید، می‌توانید شخصا به انجام این تحلیل‌ها بپردازید.

کدامیک از انواع نرخ بهره در فارکس استفاده می‌شود؛ نرخ بهره واقعی یا بهره اسمی؟

نرخ بهره اسمی همان نرخ بهره بانکی برای استقراض و پس انداز است اما نرخ بهره واقعی از کم کردن نرخ تورم از نرخ بهره اسمی به دست می‌آید. برای مثال، اگر با نرخ بهره ۵٪ در بانک سرمایه گذاری کنید اما نرخ تورم معادل ۴٪ باشد، نرخ بهره واقعی شما معادل ۱٪ خواهد بود.

به دلیل اینکه فاکتور تورم در نرخ بهره واقعی در نظر گرفته می‌شود، معامله گران فارکس از نرخ بهره واقعی برای تحلیل جفت ارزها استفاده می‌کنند.

معایب افزایش نرخ بهره

از جمله معایب افزایش نرخ بهره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش نرخ بهره به دلیل افزایش هزینه استقراض و پاداش نگهداری پول، می‌تواند میزان تقاضای مردم برای مصرف کالاها و خدمات را در اقتصاد کاهش دهد. بنابراین، تولیدکنندگان کمتر تولید می‌کنند و به نیروی کار کمتری نیاز خواهند داشت. در نتیجه رشد اقتصادی کاهش و بیکاری افزایش می‌یابد که به نوبه خود می‌توانند به اقتصاد ضربه بزنند. علاوه بر این، ممکن است سیاست پولی افزایش نرخ بهره در کشوری که انتظارات تورمی در آن بالاست تاثیری در کاهش تورم نداشته باشند.

در این مقاله به اثرات نرخ بهره در اقتصاد و معاملات CFD در فارکس پرداخته و دانستیم که به طور کلی، افزایش نرخ بهره منجر به کاهش تورم در اقتصاد شده و در بازار فارکس، افزایش ارزش پول یا ارز رایج کشورها را به دنبال خواهد داشت. با این حال، نمی‌توان متغیرهای اقتصادی را به تنهایی تفسیر کرد. به همین دلیل همیشه افزایش نرخ بهره، کاهش تورم و افزایش ارزش پول را به دنبال نخواهد داشت.

دکمه بازگشت به بالا