اقتصادیکسب و کار ویژه

تاثیر الگوریتم استخراج بیت کوین بر آینده آن

ارز دیجیتال یکی از فناوری‌های بسیار تاثیرگذار و حائزاهمیت در دهه یک گذشته است که زندگی بسیاری از مردم را تحت تاثیر قرار داده است. این فناوری با برخورداری از ویژگی‌های شگفت‌انگیز و منحصربه فرد توانسته تحولات عظیمی را در حوزه اقتصاد و سیستم مالی ایجاد کند. در این زمینه، بیت‌کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال، نقش بسیار حائزاهمیتی را در بسط و گسترش این فناوری داشته و کمک شایانی را کرده است. در این بخش از مقاله قصد داریم به خاطر اهمیت بیش از اندازه بیت‌کوین در حوزه ارزهای دیجیتال، به معرفی آن بپردازیم و بدانیم بیت ‌کوین چیست

بیت‌کوین چیست؟

بحران اقتصادی سال‌های 2008-2007 باعث شده بود که بسیاری از سیستم‌های بانکی از کار بیفتند و در معرض ورشکستگی و فروپاشی قرار بگیرند. همین امر موجب شده بود تا میزان اعتماد مردم به بانک‌ها، به عنوان بزرگترین نهاد نگهداری پول، کاهش پیدا کند و در میان آنها اعتبار و ارزش قدیم را نداشته باشد. غیرمتمرکز بودن بیت‌کوین، به کاربران شبکه این امکان را می‌داد که به  صورت مستقیم و بدون واسطه یا همان همتا به همتا، به معامله با یکدیگر بپردازند و بدون ترس از نظارت‌ها و محدودیت‌های سازمان‌ها و نهادهای مختلف، به جابه‌جایی دارایی‌های خود در اقصی نقاط جهان مشغول شوند و مکانی را برای انجام معاملات و تراکنش‌ها به گستره این جهان داشته باشند.

بیت‌کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال با بهره‌گیری از فناوری بلاک‌چین، توانست امنیت داده‌ها و اطلاعات کاربران را تضمین کند و به واسطه مکانیزم غیرقابل تغییر و دستکاری بلاک‌چین، به کاربران این اطمینان را دهد که داده‌ها و اطلاعات آنها در جایی درز نمی‌کند و هیچ فردی نمی‌تواند به طور کاملا واضح، دریابد که یک معامله، دقیقا توسط چه کسی انجام شده و آن فرد در کجای این جهان سکنا گزیده است.

بیت‌کوین به واسطه اولین بودن در زمینه ارزهای دیجیتال و قدمتی که دارد، توانسته اعتبار و ارزش بسیار زیادی را کسب کند و همه از آن به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال یاد کنند. از آنجایی که در دنیای ارزهای دیجیتال هنوز قوانین سر و سامان نگرفته‌اند و بسیاری از نهادهای نظارتی در حال سنگ‌اندازی برای متوقف کردن این فناوری هستند.

ناشناس بودن توسعه دهنده بیت‌کوین باعث شده تا بیت‌کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال، با بیشترین تعداد کاربر و بیشترین حجم سرمایه در گردش، از این خطرات نظارتی در امان بماند و پیگیری هیچ جریانی در بیت‌کوین امکان‌پذیر نباشد. ویژگی بعدی بیت‌کوین این است که برخلاف بسیاری از ارزهای دیگر، مقدار عرضه محدودی دارد که این امر موجب می‌شود تا با جلوگیری از تولید بی‌رویه بیت‌کوین، قیمت آن نه تنها کاهش پیدا نکند، بلکه روز به روز افزایش نیز داشته باشد.

هاوینگ چیست؟

همان طور که می‌دانید فرآیند تولید بلاک جدید در بلاک‌چین بیت‌ کوین، فقط با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات‌کار امکان‌پذیر است که مکانیزمی بسیار پرهزینه و پیچیده دارد. در این مکانیزم، ماینرها باید برای تولید یک بلاک جدید، یک مسئله پیچیده ریاضی را حل کنند و عدد نانس مورد نظر برای تراکنش را، از بین میلیون‌ها عدد استخراج کنند و پس از انجام تمامی این مراحل، به عنوان پاداش تعدادی توکن دریافت کنند.

در این میان پدیده هاوینگ، بر روی همین تعداد توکن‌هایی که ماینرها به عنوان پاداش تایید تراکنش‌ها دریافت می‌کنند، تمرکز دارد و تقریبا هر چهار سال یکبار این پاداش را نصف می‌کند تا کنترلی بر عرضه و تورم بیت‌ کوین داشته باشد. این امر موجب می‌شود که با توجه به محدویت عرضه تعداد واحدهای بیت‌کوین، قیمت آن همچنان بالا بماند و با کاهش تعداد توکن‌ها، قیمت بیت‌کوین کاهش پیدا نکند.

آخرین رویداد هاوینگی که در سال 2020 رخ داد، موجب شد تا پاداش ایجاد هر بلاک جدید از 12.5 واحد بیت‌کوین به ازای هر بلاک، به 6.25 واحد بیت‌کوین به ازای هر بلاک کاهش پیدا کند. تمامی شواهد و قرائن نشان می‌دهد که در هاوینگ بعدی بیت کوین که در اوایل یا اواسط سال 2024 انجام می‌شود، این پاداش به 3.12 واحد بیت‌کوین، خواهد رسید.

اکنون که با مفهوم هاوینگ آشنایی پیدا کردیم و دانستیم که هاوینگ بیت کوین چیست در این قسمت قصد داریم به بررسی تاثیر الگوریتم استخراج بیت‌کوین بر روی آینده آن و رخ دادن هاوینگ‌های پیش رو بپردازیم و بدانیم چه تاثیری در آینده بیت‌کوین می‌گذارد؟

تاثیر الگوریتم استخراج بر روی آینده آن و هاوینگ‌های پیش رو

طراحی الگوریتم استخراج بیت‌کوین به گونه‌ای است که در هر 10 دقیقه یک بلاک جدید را اضافه می‌نماید. اما این مدت زمان در تمامی بلاک‌ها ثابت نیست و ممکن است برخی از بلاک‌ها دیرتر یا زودتر استخراج شوند. نکته قابل توجه این است که این جابه‌جایی زمانی، بر تاریخ هاوینگ‌های بعدی تاثیر مستقیم دارد. اما سوال اصلی اینجاست که پس از پایان تمام 21 میلیون واحد توکن‌های بیت‌کوین، آیا فعالیت ماینرها اتمام پیدا می‌کند و ماینرها به دستگاه‌هایی بدون استفاده تبدیل می‌شوند؟

ماینرها به ازای تایید و ثبت تراکنش‌های بلاک‌چین بیت‌کوین، پاداش دریافت می کنند و کارمزد تراکنش‌ها را به عنوان راهی برای درآمدزایی انتخاب کنند. برای اطلاع از تحلیل بیت کوین به صورت روزانه و هفتگی می توانید به سایت بلاک پست مراجعه نمایید.

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم به بررسی مفهوم هاوینگ بپردازیم و همچنین تاثیر الگوریتم استخراج بیت‌کوین بر آینده آن و هاوینگ‌های پیش رو را مورد بررسی قرار دهیم. با ذکر نکاتی که در این مقاله اشاره شد دانستیم هاوینگ یک پدیده است که هر چهار یکبار برای کنترل عرضه و تورم رخ می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا