عمومیکسب و کار ویژه

انواع تایل سنگریزه ای

تایل سنگریزه ای کینگستون از بهترین، مدرن ترین و صد البته با کیفیت ترین انواع پوشش های سقف شیروانی می باشند. طراحی این پوشش در دو سبک سنتی و مدرن، سبب گردیده تا نظر مخاطب با هر سلیقه ای را به سوی خود جلب کند.  آنچه این پوشش را از سایرین جدا می سازد، استفاده از مواد تشکیل دهنده طبیعی است که در عین حال که مقاوم است؛ ظاهر زیبایی هم به سقف شما میبخشد. تولید این محصول  با دو رویکرد کیفیت بالا و چشم انداز خیره کننده همراه بوده و محصول حاصل بی شک برترین نوع پوشش سقف شیبدار محسوب میشود.

هسته اصلی تایل سنگریزه از فلز با کیفیت گالوالوم (آلیاژ فولاد، آلومینیوم و روی) که عموما آن را با اسم آلوزینک میشناسیم و روکش سنگریزه های طبیعی با تراکم بالا ساخته شده است. چنین ساختاری سبب گشته تا پوشش تولیدی در برابر سرما، گرما، آتش، طوفان اکسید شدن و… مقاومت بالایی از خود نشان دهد. بیشتر بخوانید.

ویژگی تایل های سنگ ریزه

 1. تضمین کیفیت 50 ساله
 2. وزن سبک تایل ها به میزان هر برگ 3.300 کیلو گرم
 3. مقاوم در برابر برف و باران و حتی تگرگ
 4. مقاوم در برابر وزش بادهای شدید تا سرعت 120 مایل در ساعت
 5. مقاوم در برابر آتش
 6. مقاوم در برابر زلزله
 7. عایق صدا، حرارت و رطوبت به منظور جلوگیری از اتلاف انرژی
 8. چشم انداز زیبا و خیره کننده

تاریخچه تایل های سنگریزه

حدود 20 سال قبل شرکتی نیوزلندی با نام تجاری دکرا، محصولی با نام تایل دکرا که همان تایل های سنگریزه ای است را وارد بازار سقف شیبدار ایران کرد  که قبل از آن از ورق طرح سفال استفاده میشد و با توجه به طراحی خاص آن، از همان ابتدا مورد توجه عموم قرار گرفت. اما پس ازچندی و به دلیل تحریم های اقتصادی این محصول دیگر وارد ایران نشد.

اما خوشبختانه امروز تایل های سنگریزه ای موجود با تضمین کیفیت 50 ساله و تحت لیسانس کانادا با کیفیتی کم نظیر، در دو طرح و 12 رنگ در بازار ایران موجود است، که نه تنها جایگزین تایل دکرا گردیده که چه بسا با کیفیت بالا و تضمین کیفیت خوبی که دارند سبب گردیده تا به عنوان برترین پوشش سقف شیبدار به شمار روند. نکته حائز اهمیت آنکه، این محصول بدون محدودیت در تعداد و قطعات به فروش میرسند و این مهم سبب گردیده تا پیمانکاران و مشتریان دغدغه ای بابت کسری حین کار نداشته باشند.

نصب تایل سنگریزه ای و زیر سازی آن به چه صورت است؟

تایل سنگ ریزه ای قابلیت نصب روی فلز و چوب را دارند، اما بنا بر توصیه کارخانه مبنی بر نصب اصولی می بایست تایل ها روی چوب 3X5 روسی و یا 4X5 روسی میخ شوند و در غیر اینصورت مشمول گارانتی 50 سال نمی شوند.

در صورت نصب این تایل ها روی فلز به دلیل اتصال با پیچ و ایجاد خوردگی میان پیچ و ورق ها، این شیوه نصب مورد تایید کارخانه نبوده و مشمول گارانتی نمیشود.

از نظر عایق هم، لازم به توضیح است که این پوشش تا حد زیادی عایق صدا، حرارت و رطوبت است اما درصورت تمایل میتوان آن را با یکی از موارد: پشم شیشه و توری، فوم، یونولیت، عایق پیشرفته ایزوگام و یا تخته OSB گرید 3 عایق نمود.

مراحل نصب تایل سنگ ریزه

پس از آماده شدن سازه اصلی بنا یا سردرب خانه شیوه نصب سقف شیروانی به دو روش زیر است:

روش اول – ابتدا، در صورت نیاز مشتری به عایق بیشتر نسبت به آن عایقی که تایل برای شما فراهم می سازد، می بایست از عایق انتخابی در سطح روی سازه استفاده شود سپس تیر ریزی یا پرلین بندی با فاصله مد نظر انجام می شود، در این مقطع عملیات می توان از چوب روسی چهار تراش در ابعاد 5X3 یا 5X4 استفاده کرد. نکته مهم این است که از چوب روسی کم گره و درجه یک استفاده شود تا کیفیت بالاتری در نصب ارائه گردد. پس از شبکه بندی چوبی، نوبت به نصب تایل ها با میخ مخصوص و با استفاده از چکش میرسد.

اساسی ترین نکته در نصب تایل سنگریزه استفاده از شیب حداقل 25 درصد برای طرح کلاسیک و 33 درصد برای طرح سینگل است همچنین در صورت نیاز به برش تایل ها باید از گیوتین یا قیچی مخصوص استفاده شود، استفاده از دستگاه های برش دیسک دار یا صفحه برش آهن باعث از بین رفتن سطح روکش ورق شده و احتمال پوسیدگی و خوردگی آن را زیاد می کند.

روش دوم – در صورت عدم نیاز به عایق با درصد بالا، تیر اصلی با چوب اجرا می شود و پرلین ها با ابعاد استاندارد تایل یا میخ ضد رنگ خورده آهنی به تیر اصلی وصل می گردد، انجام عملیات نصب تایل سنگریزه نیازه به استاد کار ماهر دارد ولی دیدن فیلم های آموزشی نصب می تواند شما را برای اطلاع از نحوه نصب درست استاد کاران آگاه نماید. قابل ذکر است که میخ از قسمت خم شده، 2 سانتی جلوی تایل به چوب پرلین نصب می گردد و در انتها برای یکنواخت شدن سطح و همچنین جلو گیری از هر نوع آسیب جای میخ ها با تاچ آپ و چسب استتار می گردد.

تایل سنگریزه دکرا

دکرا (decra) نوع دیگر از تایل سنگریزه میباشد که از فولاد گالوانیزه ساخته شده و وزن پایینی دارد به علاوه این مورد که از استحکام و مقاومت بالایی نیز برخوردار هست و به همین دلیل در معماری انواع کشور ها از جمله ایران مورد توجه قرار گرفته است. ورق دکرا در آمریکا برای اولین بار تولید شد و مطابق با استاندارد های کشور آمریکا که محصول میبایست با استاندارد های روز ساخته شده و با محیط زیست سازگار باشد ساخته شد.

تایل دکرا بدلیل داشتن رنگدانه های طبیعی بسیار نمای زیبایی به سقف شیروانی محل مورد نظر میدهد و چون رنگ محصول طبیعی است در گذر زمان دچار رنگ پریدگی و تغییر رنگ نمیشود. همچنین نصب دکرا بسیار راحت هست و مدت زمان و اجرت کار برای تایل بسیار کمتر محاسبه میشود.

سقف دکرا از 8 لایه تشکیل شده است :

 • فولاد Steel Base (لایه اصلی به ضخامت 0/39 ml)
 • زینک آلوم Zinc  Aluminum :
  روکش زینک آلوم با ماندگاری بالا در حد آلومینیوم و مقاومت در سطح رویی، عملکرد بالایی در مقابل خردگی از خود نمایش میدهد.
 • اکریلیک رزین Acrylic Resin :
  این لایه از زینک آلوم محافظت میکند.
 • لایه های پایه‌ای دکرا :
  این لایه ها با چسبندگی که دارند سبب ماندن سنگریزه ها روی زمینه تایل  دکرا میشوند
 • سنگریزه های طبیعی:
  این سنگریزه ها طبیعی هستند و به مقدار خیلی کم از رنگ مخصوص تایل برای این ورق ها استفاده شده است. این سنگریزه ها ضد حریق هستند و دچار اشتعال نمیشوند  و عایق صدا برای باران هستند.
 • لعاب Over Glaze :
  لعاب ها آخرین لایه هایی میباشند که روی ورق قرار گرفته و مانع از نفوذ گرد و غبار به داخل تایل میشوند و در نهایت نیز موجب درخشندگی سنگریزه های میشوند و نمای بسیار زیبایی را برای سقف دکرا ایجاد میکنند.
دکمه بازگشت به بالا