اقتصادیکسب و کار ویژه

شرکت حسابداری چه کاری انجام می‌دهد؟

نقش شرکت حسابداری چیست؟

هر شرکت  حسابداری خدمات خاص خود را دارد که وظیفه اصلی این شرکت ها ارائه خدمات حسابداری مورد نیاز مشتری است. در صورت عدم پیشرفت در استفاده از سرویس، مسئولیت نتایج کاملا بر عهده شرکت حسابداری می باشد. خدمات این موسسه حسابداری شامل ارائه خدمات مشاوره حسابداری، توسعه نرم افزار حسابداری، آموزش و پشتیبانی نرم افزار و آموزش حسابداران حرفه ای می باشد. برخی از شرکت هایی که خدمات حسابداری ارائه می دهند ممکن است در یک یا چند بخش کار کنند. برخی از آنها می توانند تمام جنبه های مختلف این خدمات را به شما ارائه دهند. شما باید به سراغ سازمانی بروید که بر اساس نیاز شما بهترین خدمات را به شما ارائه می دهد.

ایجاد روش های دستی، تعریف خط مشی ها و راهنمایی مدیران در شرکت های تازه تاسیس، ثبت اسناد مالی و حسابداری، طراحی، تعریف و تغییر کدگذاری، تهیه صورت های مالی شخصی و تلفیقی بر اساس اسناد و مدارک (حتی ناقص)، تحلیل علمی و کاربردهای مالی. گزارش ها و صورت های مالی، تصحیح و نهایی کردن حساب ها، حل اختلاف بین حساب های شرکت و سایر اشخاص و همچنین اختلافات بین شرکا یا سهامداران، تهیه دستورالعمل های مالی، ارائه مشاوره در امور مالیاتی، بیمه ای و بانکی، تشکیل جلسات در کمیته های حل و فصل.

دفاع مالیاتی، مشاوره سرمایه گذاری، پیمانکاری حسابداری و تهیه گزارش های همراه از پیشرفت پروژه، کنترل موجودی انبار، برآورد بهای تمام شده کالا، آموزش حسابداری پایه و تعاریف کلی برای سایر کارکنان، بررسی حسابداری، ارائه گزارش به بانک مالی برای تملک تسهیلات، محاسبه ارزش افزوده مرحله واگذاری، اخذ کدهای کارگاهی و مالی و طی مراحل اعلام ورشکستگی تا انحلال شرکت بخشی از پاسخ به این سوال است که خدمات حسابداری چیست؟

هدف از خدمات حسابداری چیست؟

تهیه صورت های مالی، تهیه صورت های مالی، تهیه گزارش های مالی، بررسی عملکرد مالی شرکت، تهیه ترازنامه آزمایشی و ترازنامه یکی از اهداف خدمات حسابداری است. به عبارت دیگر، خدمات حسابداری گزارش کاملی از عملکرد در یک دوره زمانی ارائه می کند.

به طور کلی اهداف خدمات حسابداری عبارتند از:

  • تهیه اطلاعات مورد نیاز مدیر
  • اطلاعات مربوط به سرمایه گذاران، بانک ها، مقامات مالیاتی و …
  • تجزیه و تحلیل اطلاعات دریافتی، محاسبه عوارض، بیمه، مالیات
  • ارائه اطلاعات لازم به بخش های تولید، تصمیم گیری و بازاریابی
  • ثبت وقایع مالی
  • گزارش مالی و تحلیل عملکرد اقتصادی شرکت

گزارش های به دست آمده با کمک خدمات حسابداری گواه درستی و صحت امور مالی شرکت است. در صورتی که صورت های مالی این گزارش ها سود کافی را نشان ندهد، نشان دهنده عدم سوددهی شرکت است.

وظایف یک شرکت حسابداری چیست؟

شرکت‌های حسابداری معمولا مجموعه‌ای از متخصصان حسابداری هستند که برای کسب‌وکارها و شرکت‌ها خدماتی ارائه می‌دهند. شرکت حسابداری، به عنوان یک شرکت ارائه دهنده خدمات حسابداری، وظایف متعددی بر عهده دارد. وظایف یک شرکت حسابداری شامل ارائه خدماتی مانند مالیات، حسابرسی، مدیریت مالی می‌باشد.

در این مقاله از سایت موسسه آموزش همکاران سیستم، ابتدا به معرفی وظایف اصلی یک شرکت حسابداری می‌پردازیم. این وظایف شامل مواردی همچون حسابرسی، تهیه و ارائه گزارشات مالی، مشاوره مالی و حسابداری، تهیه و ارائه بودجه، انجام امور مالیاتی، پیاده سازی سیستم های حسابداری و مدیریت دارایی های شرکت می باشد. از آنجایی که شرکت‌های حسابداری برای هر کسب و کار مهم هستند، این مقاله می‌تواند برای افرادی که در صنعت حسابداری و مالی کار می‌کنند یا به دنبال اطلاعات در این زمینه هستند، مفید باشد.

شرکت حسابداری چیست؟

شرکت حسابداری به مشتریان خود، خدمات حسابداری و مالی ارائه می‌دهد. این شرکت‌ها به شرکت‌های کوچک و بزرگ کمک می‌کنند تا به دقت و به درستی دفاتر حساب خود را نگهداری کرده و دستورالعمل‌های مالیاتی را رعایت کنند. شرکت حسابداری ممکن است در زمینه های مختلفی از جمله حسابداری مالی، حسابرسی، مالیات، مدیریت مالی و مشاوره کسب و کار فعالیت داشته باشد.

وظایف شرکت حسابداری

به طور کلی، شرکت حسابداری به مشتریان خود امکان می‌دهد تا بهبود فرآیندهای مالی خود را درک کنند و با بهره‌گیری از مشاوره و خدمات حسابداری، از اطلاعات دقیق تری درباره وضعیت مالی و عملکرد کسب و کار خود برخوردار شوند.

علت واگذاری امور اقتصادی به یک شرکت حسابداری

احتمالا بخواهید بدانید که یک شرکت حسابداری چه خدماتی را در جهت بهبود روند امور اقتصادی شرکت شما انجام می دهد. در اصل این شرکت ها تمامی فعالیت های مالی و اقتصادی یک شرکت را اداره میکنند و به جای اینکه بخواهید به استخدام حسابدار، حسابرس و مشاور مالیاتی به صورت جداگانه بپردازید، با عقد قراردادی با یک شرکت حسابداری تمامی فعالیت های گفته شده را به آن شرکت واگذار میکنید و از آنجایی که یک شرکت حسابداری از متخصصین مختلف تشکیل شده است، این اطمینان خاطر برای شما وجود خواهد داشت که تمامی فعالیت های مالی مجموعه تان بدون نقص و کامل انجام خواهد شد.

شرکت حسابداری ما در این سال‌ ها با استفاده از حسابداران ماهر توانسته جایگاه خود را به‌ خوبی در میان شرکت‌ های حسابداری موجود در تهران باز کند و اطمینان مشتریان را جلب نماید. این مجموعه نه‌ تنها در امور حسابداری بلکه در انواع مسائل مالی که در راستای حسابداری گام برمی‌دارد همچون مشاوره حسابداری و مالی، مشاوره و آموزش های حسابرسی و امور مالیاتی نیز می‌تواند فعالیت داشته باشد و خدمات مالی را به مشتریان عرضه کند.

همکاری با یک شرکت حسابداری چه مزایایی به همراه دارد؟

·         ارائه اطلاعات و آمار دقیق:

شرکت های حسابداری باتوجه به گزارش هایی که از نرم افزارهای خود میگیرند و همینطور بررسی رفتارهای مالی یک مجموعه اقدام به ارائه گزارش هایی میکنند که صاحبان کسب و کارها بتوانند تصمیمات دقیق تری را در جهت پیشبرد اهداف شرکت اتخاذ نمایند. پس هرچقدر این اطلاعات کافی و دقیق باشد میتواند تاثیرات مثبتی را در روند رو به جلو شرکت داشته باشد.

·         مدیریت هرچه بهتر زمان:

 انعقاد قرارداد و سپردن خدمات مالی و حسابرسی یک مجموعه به یک شرکت حسابداری معتبر باعث مدیریت زمان میشود چراکه دیگر خیالتان از بابت سپردن کار به کارشناسان متخصص این امر آسوده میشود و نگرانی از بابت ایجاد مشکل در مسائل مالی نخواهید داشت و وقت خودرا صرف سایر قسمت های شرکت می نمایید.

·         استفاده از نرم افزارهای تخصصی:

 شرکت های حسابداری برای انجام دادن هرچه بهتر امور مالی و مالیاتی یک مجموعه از نرم افزارهای تخصصی استفاده میکنند که این نرم افزارها گزارشهای دقیق تر و تخصصی تری را ارئه میدهند که میتوان با توجه به این گزارش ها به تجزیه و تحلیل وضعیت مالی یک شرکت پرداخت. البته باید توجه داشت که این نرم افزار ها باید زیر نظر متخصصین شرکت های حسابداری استفاده شوند.

·         کاهش هزینه های اضافی:

 شما اگر اقدام به استخدام یک نیروی حسابدار نمایید ممکن است باتوجه به کم بودن سابقه و یا دانش حسابداری پس از مدتی مشکلاتی را در امور مالی خود مشاهده نمایید. در این صورت علاوه بر اینکه باید خسارات به وجود آمده را جبران نمایید، صورت های مالی خودرا به یک مجموعه متخصص بسپرید تا مشکلات پیش آمده را برطرف نمایند.

·         سپردن امور مربوط به کارشناسان:

مشاهده شده که حسابداران تازه کار و ناوارد در تکمیل و ارسال لیست بیمه به مشکلات زیادی برخورده اند که همین مسائل باعث جریمه شدن شرکت شده است. یک موسسه حسابداری، با تجربه و دانش خود به تکمیل و ارسال لیست های بیمه اقدام مینماید و حتی در اکثر اوقات هنگام مواجه شدن با مشکلی، جهت بهبود وضعیت ایجاد شده، مشاوره های لازم را به صاحبان کسب و کارها میدهد.

·         دفاعیات مالیاتی توسط شرکت حسابداری:

 کارشناسان و متخصصان شرکت های حسابداری به صورت کاملا حرفه ای میتوانند در جلسات دفاعیات مالیاتی حاضر شده و با شناخت کاملی که از قوانین مالیاتی دارند اقدام به دفاع از اظهارنامه های خویش نمایند.

·         تجزیه و تحلیل آمارها و صورتهای مالی:

شرکت های حسابداری برای انجام دادن هرچه بهتر امور مالی و خدمات مالیاتی یک مجموعه از نرم افزارهای تخصصی استفاده میکنند که این نرم افزارها گزارشهای دقیق تر و تخصصی تری را ارئه میدهند که میتوان با توجه به این گزارش ها به تجزیه و تحلیل وضعیت مالی یک شرکت پرداخت. البته باید توجه داشت که این نرم افزار ها باید زیر نظر متخصصین شرکت های حسابداری استفاده شوند.

·         ایجاد نظم مالی یک شرکت:

همانطورکه بیان کردیم یک شرکت برای اتخاذ تصمیمات درست نیازمند دریافت گزارش های دقیق میباشد که این امر درصورتی اتفاق می افتد که یک نظم مالی در مجموعه وجود داشته باشد. شرکت های حسابداری با توجه به سابقه و اطلاعات بالای خود میتوانند به بهترین شکل نظم مالی را در یک موسسه ایجاد کرده و در صورت مشاهده مشکلی سریعا با تصمیم گیری درست اقدام به حل آن مسئله نمایند.

·         تعیین استراتژی درست :

استراتژی ها و راهبردهایی که مدیران هر کسب و کاری اتخاذ مینمایند با توجه به گزارش های دقیق مالی صورت میگیرد. مشاهده هزینه ها، درآمدها، خالص فروش و …. تنها مواردی هستند که اگر درست تنظیم نشوند و خطایی در این گزارش ها باشد ممکن است تعیین استراتژی با این گزارش ها با خطا مواجه شود و یا حتی باعث ورشکستگی یک شرکت شود.

دکمه بازگشت به بالا